Ruský gynekolog se stal miliardářem poté, co optimalizoval daně přes Kypr. Putin ho podpořil

Nadáváme na Rusko, jak je to „zpátečnický“ a „bolševický“ stát. Tento příběh ukazuje něco jiného. Buď je to Putinova póza, nebo jsou tam politici moudřejší než na západě.

Muž vpravo je Mark Kurcer, zbrusu nový dolarový miliardář. Gynekolog. Od roku 2006 vybudoval největší soukromé impérium porodních klinik v Rusku. Hodnota MD Medical Group vzrostla za posledních 5 měsíců o 42 %. Je to měřitelné: obchoduje se na burze.

„Neuměl jsem si představit, že bych mohl zbohatnout, až do chvíle, než jsem odstartoval svůj byznys. Pak už je to pouze cesta za bohatnutím, pokud svou práci děláte jako službu, to znamená jste v první řadě lékařem.“ Mark Kurcer

55letý Kurcer, absolvent Pirogovovy lékařské univerzity, zná svou cenu. Například si účtuje 10 000 dolarů za porod, ekvivalent 12,5 průměrných měsíčních platů v Rusku. Týdně vybaví asi čtyři porody a o klientelu nemá nouzi. S otevřením Kurcerovy kliniky klesla úmrtnost rodiček v Moskvě ze 40 na 21,6 v přepočtu na 100 000 novorozeňat. A to v Kurcerově klinice vybavují jen 3 procenta moskevských porodů, jinak to řeší stát. Součástí precizní kliniky je centrum s pokoji hotelového typu, kde mohou, zejména s prvorodičkami, zůstávat tatínkové. Zdá se to až příliš drahá služba, ale MD Medical, s 13 gynekologicko-porodnickými centry v Rusku a na Ukrajině, vygenerovala obrat 3,5 miliardy rublů (117 milionů dolarů) za účetní rok 2011/2012, který končil loni 30. června. Oproti předešlému roku se zvýšily tržby o 48,6 %. Za poslední tři roky se čistý zisk MD Medical zdvojnásobil na 1,2 miliardy rublů (40 milionů dolarů). To je 800 milionů korun.

Šok číslo 1: Putinovi daňová optimalizace nevadí

Nejzajímavější ale je, že síť privátních klinik kontroluje kyperská investiční skupina MD Medical Holding. Kurcer ani netají, že mu šlo o daňovou optimalizaci, přiznává, že jinak by rozmach firmy nezvládl. A co na to Vladimir Putin? Ruský prezident to kupodivu bere a chápe… „Svět je otevřený. Nabízejí-li mi jinde výhodnější podmínky, byl bych hloupý, abych je nevyužil. Pro Rusko je to užitečná zkušenost, abychom přemýšleli o chybách ve své zemi a nesankcionovali podnikatele za jejich přirozené chování jako jinde, kde si úspěšných neváží,“ uvedl Putin při návštěvě kliniky, během níž Kurcerovi blahopřál.

MD Medical totiž vstoupila na Královskou burzu v londýnském City natolik úspěšně, že její jmění stouplo o 154 milionů dolarů a dalších 135 milionů získala z IPO. Kurcerovi to umožňuje vybudovat další kliniky poblíž Moskvy a pak také v Jekatěrinburgu, Nižném Novgorodu a v republice Baškortostán, ležící v Povolžském okruhu při jižním Uralu.

Šok číslo 2: Putin měl strach o kyperskou „matku“

A nejen to. Putin si byl dokonce prověřit, zda firma netrpí problémy v souvislosti s krizí na Kypru. Mluvčí Anna Jarmarkovová jej ujistila, že mateřská společnost je na Kypru jen registrována a na lokálních bankovních účtech má jen „drobné“, asi 30 000 dolarů. Zatímco u nás by již byl oheň na střeše a Kalousek by takového drzouna popotahoval, Putin má opačný přístup: „Na prvním místě by pro politika měl být občan. A pamatuji-li si rok 2003, kdy se v Rusku rodily dvě třetiny dětí nezdravých – menších a vyzáblejších než dřív, musím si naopak vážit člověka, který vrací Rusku zdraví, a ne po něm dupat.“

Pokud Putin není skrytým majitelem kliniky, pak je jeho péče o podnikatele až dojemná. Faktem je, že privátní kliniky jsou zrcadlem ekonomiky státu. Rusové mezi lety 2007 a 2011 zdvojnásobili své investice do zdraví. Nyní platí 50 miliard rublů ročně, což je 1,6 miliardy dolarů. Na hlavu to je stále 10x méně než v Německu a 16x méně než v USA.

Ani daňový emigrant z Francie Gérard Depardieu nedal na Putina dopustit. Že by toho měl v hlavě více než francouzský prezident Hollande se svou 75% daní pro bohaté?

Petr Casanova