Nejlépe placená čerstvá maminka: Přes milion dolarů za 5 měsíců práce

- Reklama -

Je mateřství koncem nadějné kariéry? Soudě dle generální ředitelky internetové společnosti Google, Marissy Mayer, nikoli. 37letá Američanka s finskými kořeny je nejlépe odměňovanou čerstvou maminkou současnosti. Dnes obdržela v přepočtu 22 milionů Kč na speciálním bonusu a upozornila na výhody žen v čele firem.

Ještě v pondělí 16. července 2012 z pozice viceprezidentky vedla poradu v Googlu. Oznámila, že je v pátém měsíci těhotenství a odchází. Avšak ne na mateřskou. Do konkurenčního Yahoo. V úterý 17. července podepsala smlouvu, kterou proskočila jako první těhotná žena do TOP 500 dolarových miliardářů. 30. září 2012 porodila syna a po 11 dnech opět stála v čele Yahoo. V lednu 2013 oznámila krásná čísla: Celoroční tržby stouply poprvé od roku 2008 a akcie Yahoo vzrostly o 47 procent od jejího nástupu. Do července to přitom na žádnou hitparádu nevypadalo…

Na grafu vývoje akcií Yahoo za poslední dva roky je vidět, jak investoři kvitovali maminku v čele. Křivka šla prakticky neustále nahoru. A ředitelčiny příjmy? Roční základní plat činí 1 milion dolarů. K tomu obdržela akciové kompenzace v hodnotě 56 milionů dolarů, kde je již započítáno 14 milionů dolarů, o které Mayer přišla na akciích Googlu svým dobrovolným odchodem. Protože splnila cíle v oblasti tržeb a provozních výsledků, dnes obdržela bonus ve výši 1,12 milionu dolarů, přičemž jde o přesnou poměrnou částku ze smluvně garantovaného bonusu ve výši 2 miliony dolarů – Mayer zkrátka dosud odpracovala jen 5,5 měsíce. Pokud ve firmě zůstane pět let, vydělá si spolu s dalšími bonusy dohromady přibližně 100 milionů dolarů.

A v čem je vlastně její hodnota?

Před čtrnácti lety, to jí bylo 23 let a právě absolvovala Stanford, nastupovala v Googlu jako první žena-inženýrka, před ní bylo 19 mužů. Svými technickými schopnostmi a plastičtějším pohledem na svět překvapila spoluzakladatele Googlu Larryho Page a Sergeje Brina natolik, že na technické pozice postupně povolaly pětinu žen. „Marissa je efektivní, protože má ženský cit pro detail a jde přímo k cíli,“ charakterizuje ji manžel Zachary Bogue, spoluzakladatel firmy Data Collective.

Mayer vyhledávač Yahoo okamžitě posunula. Na jedné straně rozhodla zvýšit cenu reklamy (aby se zastavila ztráta) a souběžně nařídila vylepšit nabízené služby (aby vzrostl počet uživatelů). Webové stránky učinila přívětivějšími pro mobilní telefony a tablety, zaměřila se na mailovou službu a poskytování online přehledů vývoje akcií na investorské stránce Yahoo Finance. Čísla hovoří jasně – první ranou trefila cíl. Přitom je již pátou osobou v křesle generálního ředitele za posledních pět let.

Není to náhoda. Respekt k ní chová i prezident USA Barack Obama, který se jinak také rád obklopuje muži.

V Googlu šly za Marissou Mayer úspěchy služeb Gmail, Google News, Street View a Google Earth. „I žena může být dobrá v technice, být schopná něco vyrobit. Muži někdy věci komplikují, neumí se odlišit. Ve vedeních společností je až příliš mnoho unifikovaných mužských pohledů, přitom každý muž se domnívá, že jeho názor je jediný možný. Já se snažím dát věcem přívětivější podobu i jednoduchost. Mužský svět je příliš strohý, což je vidět také například v oblékání. Ženy jsou kreativnější, mají lepší představivost a většinou drží domácí kasy. I mně vždy šla matematika a také přírodní vědy,“ říká prototyp úspěšné manažerky, která kromě Yahoo sedí ve správní radě firmy Wal-Mart Stores a Muzea moderního umění v San Franciscu.

Petr Casanova