Ve Mcelích už seká trávu robot

Na zámku ve Mcelích, provozovaném jako butikový hotel, by se Emil Motycka se svou expandující zahradnickou firmou už nechytil. Rovinaté travnaté pozemky mezi příjezdovou branou a zámkem totiž začal obhospodařovat jiný trávníkář – skromný na plat, pracující bez řečí a o nenápadné velikosti domácího vysavače.

Robotická sekačka funguje na stejném principu jako běžné ivysavače. S pomocí čidel zmapuje terén a postupně jej poseká. Má-li naplněný koš, trávu odveze na určené místo. Dochází-li akumulátor, odjede na nabíječku. Zdejší novinku, kterou si spolu s námi v parku fotografovali další hosté, jsme amatérsky zachytili na video.

Automatický požírač trávy se zařadil mezi produkty, které lidem berou/ubírají práci. Myčka na nádobí je úspornější na vodu než člověk, domácí irobot si lépe poradí s vysátím podlahy a sekačka je ekonomicky zajímavá tím, že sice také něco stojí a saje proud jako běžná elektrická sekačka, ale na rozdíl od ní se zcela obejde bez asistence člověka, čímž se šetří hlavní položka sekání – plat (je-li zahradník najat), nebo čas (sekáte-li sami). Další tipy, jak efektivizovat provoz, najdete v časopise FC.

Petr Casanova

Foto: Archiv