Nový nejbohatší Evropan má unikátní ložnici: spí s hlavou v akváriu

- Reklama 4 -

Majitel módního řetězce Zara si domů objednal unikátní řešení ložnice. Amancio Ortega, aktuálně třetí nejbohatší muž světa (v tomto týdnu přeskočil Warrena Buffetta) a nejzámožnější Evropan s investičním majetkem ve výši 850 milionů dolarů, usíná téměř s hlavou v akváriu. Respektive akvárium se mu klene nad hlavou. Pro někoho frustrující pocit, pro jiného slast. Španělskému módnímu králi navrhl tento originál ateliér Acrylic Tank Manufacturers. Jde o jediný kus na světě.

Oficiálně se tomu říká Aquarium Bed, akvarijní lůžko. Nádrž o objemu 2500 litrů vody se rozkračuje jako mostní oblouk nad svým majitelem, podstavce stojí na integrovaných nočních stolcích. Uvnitř akvária jsou dokonce usazeny noční lampy, jako by skutečně stály na stolku. Rozsvítí se uvnitř vody. Hlavní osvětlení, byť decentní, plyne zpoza hlavy. Ortegovi je účtována cena 11 500 dolarů, tedy asi 230 000 Kč, což není mnoho, ovšem asi o polovinu ji ještě navýší cena instalace.

Jak taková ložnice vůbec Ortegu napadla? Údajně na Maledivách, kde navštívil slavnou první podmořskou restauraci Ithaa v hotelu Hilton Maldives Resort & Spa. Amancio Ortega byl jako u vytržení, podle jeho okolí vnímá luxus stále jako dítě. Může za to i jeho těžký život. Svůj majetek totiž vybudoval prakticky z ničeho. Narodil se v La Coruni na severu Španělska, bez zajištěných rodičů. Otec pracoval na dráze, matka byla uklízečka a synovi se nedostalo žádného vyššího vzdělání. Pro nedostatek peněz nemohl dokončit ani střední školu. Již jako třináctiletý musel pomáhat s výdělkem svým rodičům. Protože La Coruňa je textilní město, začal jako poslíček ve výrobně luxusních oděvů. Později se propracoval k lépe placenému místu pomocníka při výrobě. Sotva to dotáhl na vedoucího obchodu s oblečením, už se osamostatnil. Sám říká, že kvůli rodičům. „Rychle jsem okoukl profesi, a i když jsem neměl valné zkušenosti, vydal jsem se vlastní cestou. Věděl jsem, že chyb se stejně dopustím, ale učit se budu průběžně,“ vzpomíná Amancio Ortega Gaona, jehož první firma se roku 1963 jmenovala právě podle osobních iniciál – Confecciones GOA. Vyráběl zprvu spodní a noční prádlo. Měl totiž za to, že co není vidět, na tom může chybovat a lidé mu to odpustí. Dvanáct let piloval módní vkus, až v roce 1973 rozjel fenomén Zara. Na tyto obchody narazíte prakticky v každém nákupním centru v Praze. „Celá léta jsem dřel a prakticky jsem neměl dovolenou. Nyní náhle poznávám, kam lidstvo pokročilo, a nechám se tím fascinovat,“ uvedl Ortega. A co ho v maledivském Hiltonu nejvíce nadchlo? „Být uvnitř mořského světa, a přitom zůstat suchý,“ říká jasně Ortega. Totéž chtěl zažít i v ložnici.

V restauraci je iluze pobytu v rybí říše navozena náhradou tradičního stropu a stěn průhledným obloukem o rozměrech 5 krát 9 metrů. Celá restaurace s výjimkou podlahy je ze speciálního tvrzeného plexiskla, takže pobyt je bezpečný, a přitom se naskýtá panoramatický pohled na korálový útes a lagunu. Restaurace je šest metrů pod hladinou Indického oceánu, ale jen kousek od běhu. Ithaa, v překladu Perla, vznikla už v dubnu 2005 a navštívit ji není tak snadné. Míst je tu pouhých čtrnáct. O to intimnější je atmosféra. Náladě přidává maledivská kuchyně s použitím místního koření a tradičních receptů, ale protože mezi strávníky je řada Evropanů, dochází k průniku západní gastronomie a vzniká fusion cuisine.

Nezvyklý je už vstup do restaurace. K této chýši se přichází po molu od nedaleké restaurace Sunset Grill. Zde hosté obdrží welcome drink na dřevěné platformě nad oceánem a poté po točitých schodech sestoupí do útrob akvária. Nutno říci, že podmořská restaurace není maledivským vynálezem. Koncept byl vytvořen na Novém Zélandě, materiál dovezen z USA a složení proběhlo v Singapuru, odkud byla konstrukce převezena na Maledivy. Ortega má doma sice „zmenšeninu“ unikátní restaurace, ale řekněte – kdo jiný může usínat s hlavou v akváriu?

Tereza Vychodilová, autorka je zpravodajkou FC z USA

- Reklama 5 -