Ivan Mifka postavil tři domy na jedné parcele

Miliardář Ivan Mifka, který se významně angažoval v České gumárenské, si vybudoval malý soukromý resort. Jeho privátní oplocený lesopark u Staré Boleslavi, který jsme v noci mapovali, má podle katastrální knihy velkorysou výměru více než 2,3 hektaru a napočítali jsme na něm hned tři obytné budovy, z nichž ta největší, přízemní klubové zařízení, má užitnou plochu více než 1200 metrů čtverečních. Pardon, čtenáři, jak velký je váš byt?

Mifka si z období, kdy spoluvlastnil jeden z největších maloobchodních řetězců M-Holding, zřejmě zamiloval množstevní akce. V tomto případě jde o tři v jednom. Kromě nádherného klubového zařízení se mezi štíhlými jehličnany schovává lovecká chata prestižního výrobce luxusních srubových domů HONKA a zahradní dependance (rovněž HONKA). Pomineme-li venkovní bazén u srubové sauny (hádáte správně, také finská značka HONKA), dominuje ohromné soukromé oboře profesionální tenisový kurt se špičkovým povrchem Rebound ACE, na kterém se v zahraničí běžně hrají ATP Masters.

Podle důvěryhodného zdroje je v hlavním domě, vedeném jako klubové zařízení, kromě dvou ložnic s vlastními koupelnami také třetí ložnice pro Mifkovy velké psy, která má vyhřívanou palisandrovou podlahu, pohodlné matrace a LCD televizor s neustále běžícím kanálem Animal Planet. Ivan Mifka, který značnou část roku žije ve svých apartmánech na Floridě, má očividně kladný vztah k přírodě a je znalec. U vchodu do domu roste metasekvoj čínská, podle botaniků je v Česku jen deset exemplářů.

Do hloubi udržovaného lesoparku pak Mifka ponořil dvě dřevostavby HONKA. Jedna, opodál, představuje jeho soukromou „trucovnu“, kde sám relaxuje, k té jsme se s ohledem na pozici vůbec nedokázali přiblížit. Druhá, blíže hlavnímu domu, je lovecká chata se třemi ložnicemi, dvěma WC, koupelnou, kuchyní a obývací místností s krytou terasou. Zde zřejmě zůstávají přes léto Mifkovy děti nebo návštěvy, hned z postele totiž mohou vyběhnout do desetimetrového venkovního bazénu s krytou vířivkou. A to aniž by si ušpinily nohy – od domu běží po příjemných dřevěných podlážkách.

Napadá vás otázka: Využije člověk tři domy na jedné parcele? Není to zhýralost? Zdá se však, že celý koncept se promyšleně doplňuje. V hlavní budově má rodina moderní komfort, zatímco v dřevostavbách může relaxovat. O domech HONKA, které jsou symbolem prestiže (uvažovali o nich Jiří Michal ze Zentivy, Martin Roman z ČEZ aj.), navíc náročná klientela říká, že umožňují bydlení jako v sanatoriu. Interiér úžasně voní, báječně se v něm dýchá a je zdravý – neusazuje se zde tolik prach a roztoči, je to ideální bydlení pro alergiky a děti. Navíc kmeny pocházejí ze severských polárních borovic, které rostou v extrémním finském klimatu, jejich letokruhy jsou velmi těsné, stěny výborně izolují (tepelně i zvukově) a nekroutí se jako jiná tuzemská dřeva, levně nabízená.