Čtenářský hit nového časopisu: Chytrá domácnost. Jak funguje?

- Reklama -

Jak vyplývá z prvních ohlasů na nové vydání FC Magazínu, mezi články, které vás nejvíce zaujaly, je chytrá domácnost. Tedy koncept, při kterém můžete ovládat celý dům i jeho okolí pomocí iPhonu nebo iPadu odkudkoli na světě. Rozhodli jsme se tedy znovu navštívit Centrum inovací pro technologie inteligentního bydlení v Praze 4 a získat odpovědi na vaše nejčastější dotazy. Článek v časopise tedy berte, prosím, jako platformu pro tyto doplňující údaje.

Jak vidno, systém inHome AMX se skládá celkem z pěti na sobě nezávislých oblastí: pro řízení zabezpečení, úspor, pohodlí, zábavy a ekologie, které je možné realizovat postupně nebo najednou. Co to znamená?

Bezpečí

 V jakýkoli okamžik máte přehled o chodu své domácnosti – ať už jde o alarm, požární čidla, kamerový systém nebo infračervené závory. Pomocí infračervených závor můžete hlídat, aby děti nepřekročily nebezpečnou vzdálenost k bazénu. Při nestandardní události jste informováni pomocí SMS (snížení teploty v akváriu, výpadek elektrického proudu, topení, apod.). Při odchodu posledního člena rody se automaticky zapne alarm, vypnou světla a požadované zásuvky, stáhnou se žaluzie a přepne topení/ klimatizace na udržovací režim. Systém umožňuje náhodně rozsvěcet v místnostech, a tak simulovat vaši přítomnost.

Úspory

 

Systém umožňuje libovolně určovat funkčnost vypínačů. Jedním vypínačem lze ovládat i skupinu světel a vytvářet světelné scény o různé intenzitě. Nejste-li delší dobu v místnosti, systém sám zhasne. Podle venkovních světelných podmínek se upravuje i osvětlení interiéru. inHome AMX efektivně řídí a monitoruje spotřebu energií. Řídicí systém dokáže optimálně kombinovat vytápění z různých tepelných zdrojů. V případě deště zavře automaticky střešní okna, v případě větru zatáhne markýzy. Díky regulaci proto dochází k významným úsporám na tepelných energiích ve výši až 30 %. Z níže uvedeného grafu vyplývá, že vytápění představuje 72 % spotřeby energií v domácnosti.

Pohodlí

 

Ovládání je velmi jednoduché a zcela intuitivní – stačí dotyk vašeho prstu. Každý člen domácnosti může mít jinou ergonometrii ovládání. inHome AMX ztlumí topení, když otevřete okno, tlumeně rozsvítí cestu na toaletu, když v noci vstanete, upozorní vás na novou poštu v domovní schránce. Před odjezdem z práce si můžete pustit pračku. Automatický budík tlumeně pustí hudbu, pomalu otevře žaluzie, spustí kávovar s vaší oblíbenou kávou a s dostatečným předstihem zapne troubu s čerstvým chlebem. Před Vašim příjezdem z hor vyhřeje saunu. Stav domu lze zkontrolovat ze zařízení, které je připojené na internet (mobilní telefon iPhone, iPad, počítač), a to i ze zahraničí.

Zábava

Z libovolné místnosti domu nebo zahrady máte k dispozici rodinné fotografie, nahrávky z dovolených, vaši oblíbenou hudbu, filmy v HD kvalitě, prostorový zvuk, internet, počítačové hry, elektronickou poštu, příjem rádiového, televizního, digitálního a satelitního vysílání. Vybrané programy se automaticky nahrávají s vynecháním reklam. Díky multifunkčním tlačítkům můžete jedním stiskem spustit přehrávání vašeho oblíbeného filmu, zároveň se ztlumí osvětlení v místnosti, případně se zatemní žaluzie, vyjede projektor a projekční plátno z podhledu a váš zesilovač se nastaví na požadovanou hlasitost.

Ekologie 

Díky integraci alternativních zdrojů energie a jejich optimálnímu a efektivnímu řízení ve vazbě na nízkoenergetické nebo pasivní stavby je systém velmi šetrný k životnímu prostředí. V případě vypnutých elektrických spotřebičů,  nulové elektromagnetické vlnění ve stěnách a podlahách.

Aktuální novinka na závěr

Insight Home, distributor systému v ČR, na expozici PRAGOSMART 2012 uvedl na trh panoramatické dotykové panely Moderato X Series, které americká společnost AMX představila letos na výstavě v Las Vegas. Tyto panely dosahují úhlopříčky až 20,3‘‘ s rozlišením 1920 x 800 bodů. Jako jediné na trhu umožňují ovládání gesty, video v HD rozlišení, multi-tasking, hlasovou a obrazovou komunikaci a veliký pozorovací úhel, čímž umožní ovládání celého domu s minimální navigací.

Insight Home vybudovala v Praze 4 Centrum inovací pro technologie inteligentního bydlení (www.CITIB.eu), ve kterém se můžete prohlédnout nejnovější trendy digitální domácnosti. CITIB navštívilo stovky lidí, novinářů, natáčela v něm Česká televize i televize NOVA. Máte-li zájem o návštěvu, tak si domluvte osobní prohlídku na telefonu 604 44 99 99 nebo na first.class@InsightHome.eu.