Sergej Brin: Základem úspěchu je rychlost

- Reklama -

39letý rodák z Moskvy žijící v USA Sergej Brin poprvé vysvětlil, jak vlastně přišel na nápad založit Google. Absolvent univerzity ve Stanfordu zpřed patnácti let se totiž vrátil na místo činu a při besedě odhalil to, co vědělo jen pár zasvěcenců včetně spoluzakladatele internetového vyhledávače, Američana Larryho Page. (Mimochodem: Brin při té příležitosti nenápadně ukázal nové Google brýle…).

„Byl to rok 1993, 1994. Jako studenti jsme mívali hlad a posílali jsme si pro pizzu. Spolužáci říkali: „Sergeji, vymysli program, abychom si všichni na svých počítačích zaškrtli pizzu a Ty jsi potom poslal společnou objednávku.“ To bylo snadné. Akorát ještě ne každý měl a využíval mail. Posílaly se internetové faxy. Vyťukal jsem tedy na klávesnici faxové číslo pizzerie a naši velkou objednávku zaslal.

Byli jsme stále hladovější. Po pár hodinách volám do pizzerie: „Před pár hodinami jsem vám posílal objednávku!“ A chlapík: „Aha, tak to se dojdu podívat k faxu…“ V té pizzerii sice měli fax, ale nedívali se na něj. A tak jsem šel za Larrym a vznikl Google. Uvědomil jsem si, jak rozhoduje čas. Ušetřete lidem čas a rádi vám dají vydělat. Nebo také jinak: Nedovolte, aby lidé experimentovali, když mají hlad.“

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dyKoq-ihao0[/youtube]

Brin, dnes 27. nejbohatší muž světa s investičním jměním 23,1 miliardy dolarů, mimo záznam zajímavě doplňuje Desatero překážek na cestě k bohatství„Na první pohled se zdá jednoduché uspět s podnikáním, které nenapadlo ještě nikoho jiného. Je to naopak, daleko těžší. Nesmíte přestat věřit. Potřebujete vášeň a cítit, že vás cesta baví. S vášní překonáte pochyby.“ Za druhou podmínku Brin považuje rozvoj. „Rychlost rozvoje závisí na rychlosti, s jakou analyzujete chyby. Objevíte chybu, super, a přejděte k nové myšlence, již chytřejší. Tak se člověk zdokonaluje. Někdo říká: „Dnes to ještě nebudu řešit, není to nejdůležitější na světě, udělám to až příští měsíc.“ Ale zamyslete se nad tím. Až vám bude utíkat miliarda dolarů, s tímto přístupem dlouho miliardářem nebudete. Jestli chcete být bohatí, musíte se jako bohatí začít chovat. A vůbec nezáleží, jestli miliardu dolarů už máte, nebo ne. Myšlení je princip. Kdo neumí zacházet s centy, nebude umět ani s miliardami.

Nezapomeňte: Hledat lepší cestu. V každé chvíli. Okamžitě. Jako vyhledávač.“

-cas-