Proč si zamilovat slovo NE

Ne. Mocné slovo. Dvě písmena, která všechno mění.

Ne, nestojím o Tebe.

Ne, nevěřím Ti.

Ne, nedosáhneš ničeho.

Bojíte se NE?

„Život je jako balíček karet. Je v něm osm ANO, osm NE, osm MOŽNÁ a osm PORADÍM SE S MANŽELEM. Lidi, sbírejte NE. Tím více ANO na Vás čeká.“ Aleš Buksa, DVD FC Workshop

„Žádný člověk neslýchá samá ANO. A je to dobře. Kdyby si zvykl jen na úspěch, ztratil by obezřetnost a z výšky je velký pád. Neexistuje úspěch bez předchozích neúspěchů. A pokud člověk nedělá chyby, tak nedělá nic. Je lepší mít život plný malých chyb, ze kterých se poučíme, než nepokoušet se o nic.“ Larry Ellison 

Kolik pravdivých i škodolibých NE Vás už v životě zastavilo?

Gabrielle Chanel přišla o maminku v raném dětství. Otec jí a sestrám řekl první NE – NEbudu se o vás starat. A dal je do sirotčince. Tam slyšely NE, nesmíš nepočítaně.

NE, nemáš na to! zaslechla Gabrielle po vyslovení přání, že bude kabaretní tanečnicí. Jsi průsvitná, NEmáš na to postavu, talent, NEumíš tančit ani zpívat. Gabrielle se ale nedala odradit. Platila si hodiny tance a zpěvu, dokud sama neuznala, že to pro ni není.

Zlé jazyky tím posilnila. Cítily se o to povolanější jí mluvit do života.

NE, nejsi pro to stvořená, řekly jí, když na koňských dostizích viděla nemožné dámské klobouky a rozhodla se vyrábět vlastní. NE, neuspěješ! Zkusila to. Začala navrhovat a prodávat klobouky, od oslovených žen slyšela spoustu NE až k prvnímu ANO, ten se mi líbí. Založila si módní salon a vrhla se na vlastní parfém. Nestála hned o první.

Chanel No. 5 označoval pátou z lahviček, které jí nabídl najatý výrobce. Všechny ostatní lahvičky dostaly Gabriellino NE. Pochopila, jak říci NE je důležité, aby vzniklo velké ANO.

Když v roce 1953 oslavila sedmdesátku, svěřila se, že jí „chybí NE“. Už dávno značku prodala a živil ji 2% podíl z celosvětového prodeje. V únoru 1954 si překvapivě otevřela znovu salon. Najala si 70 švadlen a modelek a 130 modelů na velké přehlídce přineslo konečně velké NE. Evropský tisk ji haněl, že ve světle Diora jde o přežité modely z 20. a 30. let. „Měla jsem konečně pro co žít, o co se snažit. Přepracované šaty jsem uvedla na Páté avenue v New Yorku.“ Zas prorazila a prodloužila si život. Zemřela v 87 letech.

„Mám univerzální recept na úspěch: pozitivní myšlení. Uspět znamená jít od jedné prohry k druhé bez ztráty entuziasmu.“ Winston Churchill

„Moje nedokonalost je mou motivací, ne mou výmluvou.“ Mark Zuckerberg

Kdykoli uděláte chybu a poučíte se z ní, jste o krok blíž úspěchu. Když se totiž zbavíte chyb, zbývá jen úspěch. NE Vám pomáhá chybu odhalit. Nezáleží na tom, jak zmatená je Vaše současnost. Utřiďte si ji, pročistěte, navoňte – a vymazlíte si svou budoucnost.

K životu jsme nedostali návod. Chyby jsou přirozené. Každý den je stvořen pro nějakou a dobře za ni. Chyby jsou součástí života. Ani slunce nesvítí naráz na celou zeměkouli. Kdykoli Vás bude dusit vnitřní tma, neztrácejte čas přemítáním, jak Vám je. Připomeňte si, kam směřujete, a jděte dál jako buldoci dopředu. Ono to přejde. Vždycky to přejde.

Ani v Austrálii se teď nestřílejí do hlavy, že mají tmu. Život půjde zase dál.

Kdykoli slyšíte NE, nemáš na to, vemte to jako výzvu. Usmějte se. Úsměv není zázrak, je to lidská volba. „Nezkušený zelenáč góly nedává. Zkušený mazák jako na běžícím pásu. A víte proč? Protože neúspěch se stal důvodem k jeho tréninku.“ Wayne Gretzky

Čím dříve se uspokojíte prvním rychlým ANO, tím níže se zastavíte. Ztratíte důvod se zdokonalovat. Vím, že NE není příjemné, ale kdo se poučí z chyb, ten si dává zároveň šanci na opravný pokus. Tedy na vytoužený úspěch. Nikdy nezáleží na tom, kolik chyb právě děláte a jak pomalu jdete vpřed – stále jste o krok před tím, kdo nezkusí nic.

Možná fakt nemáte peníze. Já říkám: Zatím!

Možná jste opravdu nemehla. Já říkám: Zatím!!

Možná opravdu ještě nemáte dost zkušeností. Já říkám: Zatím!!!

Je dobře, že slyšíte NE. NE není konstanta. NE od každého člověka můžete změnit.

„Tolikrát jsem slyšel, že to nedokážu, že už kvůli tomu NE jsem se rozhodl to dokázat,“ říká Ingvar Kamprad. Byl dyslektik. Žil na konci světa, daleké farmě. NEměl mít šanci se prosadit. Pak vymyslel skládací nábytek, další NEsmysl. Bojoval s alkoholismem a znovu slyšel: Tohle už NEdáš. Dal to. Dnes má majitel IKEA 50,7 miliardy dolarů a je 5. nejbohatším na světě. Rozhovor o všech jeho strašácích zveřejňujeme v novém FC.

A jeho nejpřekvapivější zjištění?

„Ti lidé, kteří mi říkali NE, mi po letech řekli: My jsme to tak nemysleli, my věděli, že to dokážeš. Tak řekněte, proč si z nějakého NE dělat hlavu?“ Ingvar Kamprad

Petr Casanova

Foto: Archiv