Proč si miliardáři snižují platy aneb Jak rychle zbohatnout zdánlivou chudobou

Vybudování co nejhodnotnější firmy předchází krok, který většině zaměstnanců zní jako špatný vtip. Zřeknout se platu. Peníze, které firma vydělá, jsou totiž jen jedny. Buď je projíte, nebo investujete. Chcete-li rychle růst, nejíte, ale investujete. Třeba i léta. O peníze nepřicházíte, zůstávají ve firmě, jen se rozmnožují rychleji než v žaludku. Posledním, kdo k tomuto kroku přistoupil, je Mark Zuckerberg.

Má Facebook, největší sociální síť na světě. Investiční jmění 13,5 miliardy dolarů. Ve srovnání s 2. květnem 2012 povyrostl o 9,8 procenta, v nominálu o 1,2 miliardy dolarů za průběžný rok. Za 12 dní mu bude 29 let. Kdekdo by na jeho místě využil opci na 60 milionů akcií Facebooku, zatáhl roletu a odletěl kamsi do Karibiku. Ale Zuckerberg se nedrží při zdi. Chtěl velkou firmu. A nyní chce zjevně větší, než je.

A tak si pro rok 2013 snížil plat na 1 dolar ročně (19 korun a 70 haléřů) a vzdal se jakýchkoli bonusů. „Nejsem žádná výjimka, v technologiích je to běžný postup. A méně než 1 dolar mít nemohu, něco si vydělat musím, jinak bych ze zákona sám sebe otročil,“ říká Mark, u něhož je vidět, jak se rok za rokem stává podnikatelem.

Steve Jobs si určil jednodolarový plat v roce 1998 po svém návratu do pozice CEO Applu. Navíc od roku 2003 odmítal veškeré výhody plynoucí z vlastnického podílu. Vše pro firmu – to praktikovali i spoluzakladatelé Googlu Larry Page a Sergej Brin. V roce 2005 snížili plat na 1 dolar ročně sobě i tehdejšímu CEO Eriku Schmidtovi. Kuriózní je, že Page a Brin si tento plat ponechali, zatímco Schmidt, nyní výkonný ředitel, si již vydupal mnohamilionový plat. „Sociální případy“ Page a Brin jsou na tom ale nesrovnatelně lépe. S penězi zhodnocujícími se ve firmě jsou momentálně na investičním majetku okolo 24 miliard dolarů s tím, že meziročně poskočili o 12,9 procenta, vyjádřeno v dolarech každý „vydělal“ za uplynulý rok 2,8 miliardy dolarů. Přepočteno na měsíce a české koruny to dělá neuvěřitelné 4,6 miliardy Kč/měsíc!

(O fungování peněz jako semínek hovořil Ingvar Kamprad, zakladatel IKEA.)

A seznam prozíravých podnikatelů/manažerů se „žebráckým“ platem 1 dolar ročně pokračuje: Larry Ellison (Oracle), Elon Musk (Tesla), Mark Pincus (Zynga), Meg Whitman (Hewlett-Packard). Mimo technický svět Richard Fairbank (Capital One), Richard Hayne (Urban Outfitters), Kosta Kartsotis (Fossil), Richard Kinder (Kinder Morgan), James Rogers (Duke Energy). Ellison o psychologii 1 dolaru hovořil zde.

Vloni měl Zuckerberg základní plat 503 205 dolarů, k tomu bonus 266 101 dolarů a na výnosech z burzy 1 221 408 dolarů. Celkem necelé 2 miliony dolarů ročně. To je v korunách 39,5 milionu. „Je čas naučit se hospodařit,“ uvedl s tím, že přehodnotí i potřebu letů privátními tryskáči. Jen za jeho vlastní výlety na křídlech Air Facebook zaplatila firma loni 1,2 milionu dolarů. Peníze, které možná mohla lépe využít jinde.

Mimochodem, odměnu ve výši 1 dolar ročně dobrovolně bere i starosta New Yorku Michael Bloomberg. Dojit poplatníky nepotřebuje, sám má finanční aktiva 27 miliard dolarů a ví, jak zacházet s rozpočtem (i městským), aby prosperoval. Další námět k úvaze, zda by v čele státu či magistrátů nebyli prospěšnější jiní lidé než dojiči…

P.S.: Velký rozhovor s nejlépe placeným manažerem Facebooku, kterým je žena, přineseme předplatitelům příštího FC. Mimo jiné o výhodách žen v čele byznysu.

Petr Casanova