Proč jsou bohatí opatrní na přátelství

Časopis FC pravidelně upozorňuje na to, že bohatí uvažují jinak. Mnohé rozdíly v přemýšlení překvapují. Dnešní téma je velmi důležité a spolurozhoduje o úspěchu a neúspěchu. Tím tématem je přátelství.

Obecná moudra říkají, že opravdového přítele poznáme v nouzi. Kdo je s námi ve zlé době, je přítel. Bohatí to ale zpochybňují a varují: Opravdový přítel s Vámi drží nejen ve zlých, ale i v DOBRÝCH časech.

Považujete to za zbytečný dodatek? Znamená to, že v době, kdy se Vám daří, stoupáte kariérou nebo závratně bohatnete, je automatické, že ti lidé, kteří Vás obklopují, musejí být přátelé? Bohužel to bývá často naopak.

Všímejte si, jak se mění chování Vašeho okolí s Vaším úspěchem i neúspěchem.

Hardwarový magnát John Menard a Stephen Hilbert byli přáteli přes 20 let. Trávili společné dovolené na Svatém Martinu, sdíleli kokpit jednoho sporťáku ve slavných závodech NASCAR. V roce 2002 Menard zainvestoval do společnosti Haverstick Consulting a z pozice akcionáře prosadil nezaměstnaného Hilberta do čela firmy. Nádhera! Hilbert začal vydělávat a měl radost, stejně jako Menard, který v nouzi příteli pomohl. Hilbert zbohatl a Menard poznal přítelovy manažerské schopnosti.

V roce 2005 dvojice vytvořila vlastní společnost, MH Equity Private Equity, a stala se partnery. Menard měl s ohledem na vyšší vklad 80% obchodní podíl, Hilbert 20%. Menard zůstal v pozadí, Hilbert vedl firmu. Oba čerpali peníze, ale Menard v 80% poměru „za nic“ a Hilbert v 20% poměru „za robotu“. Hilbert se neměl špatně, ročně inkasoval nejméně 3 miliony dolarů. Jenže Menard čtyřikrát tolik.

A tak přátelství skončilo. U soudu. S výčitkami, kdo pracuje víc, kdo komu je dlužen z minulosti…

Bohatí jsou tedy k přátelům ostražití až nedůvěřiví a mají 3 zásady:

1. Nepodnikej s přítelem ani příbuzným. „Potřebuješ-li v kanceláři kamaráda, kup si psa.“ George Soros

2. Když už se kolega, zaměstnanec nebo obchodní partner změní v přítele či příbuzného, v obchodě nedělej rozdíly. „Nepřítel jako bratr. City do obchodu nepatří.David Thomson. „Děláte-li tu chybu, že zaměstnáváte blízké, citlivě jim sdělte, že jednou může přijít krásný den, kdy budou pracovat pro někoho jiného.“ Larry Ellison

3. Rozděl a panuj. Ale nikdy neděl své panování. „Ideální počet společníků je lichý. A tři už je moc.“ Michael Rostock

Proč vlastně jsou bohatí tak opatrní? Jsou studení čumáci? Neumějí mít přátele? Proč zpozorní zrovna ve chvílích, kdy jsou jiní naopak za přátelství vděčni?

Možná jste to zažili. Na dně máte kupu přátel. Konejší Vás, vyjadřují pochopení a soucit, rozvinují transparent „Vítej v klubu“. Jsou plní zájmu a ochoty. Co se však stane, když se karta otočí, Vám se začne dařit a budete šťastní, úspěšní, bohatí?

Pokud nezmění své chování, jsou to opravdoví přátelé – ve zlém i dobrém. Někdy však tito „přátelé“ nevraživě zasyčí a stáhnou se, závist doplní nenávist, pomluvy. Bývá to kruté vystřízlivění. Měli by se přece radovat! Vždyť Vám přáli to nejlepší! A nyní jste úspěšnější i než oni! A v tom to je. Přestali jste být jedněmi z nich. Vystoupili jste z klubu.

„V neštěstí nechce být nikdo sám.“ Cyril Höschl, psychiatr

„Sledujte, jak Váš přítel fouká do ohně, který Vás pálí. Tak, aby zhasnul, nebo tak, aby se plameny udržely při životě?“ Liliane Bettencourt

„Nechceš-li ztratit přátelství, raději nemluv o svých úspěších.“ Robert Kuok

„Pro slepici je nejhorší pohled k nebi – na orly, kteří mohou létat.“ Rinat Achmetov 

Je tedy vůbec možné mít v byznysu přátele? A jak funguje partnerství přátel?

Proslulý investor Warren Buffett a nejbohatší Brazilec Jorge Paulo Lemann, kteří kontrolují dohromady 80 miliard dolarů, se spřátelili v 90. letech v představenstvu Gillette & Co. Buffett držel 10% podíl prostřednictvím investiční skupiny Berkshire Hathaway, Lemann přes brazilský pivovar AmBev. Nedávno za 28 miliard dolarů koupili výrobce kečupů H. J. Heinz Co. – Američan má 50% podíl přes Berkshire Hathaway, Brazilec taktéž přes 3G Capital. „Přátelství funguje tehdy, kde jsou si lidé rovni, nemohou se vyvyšovat/podceňovat. Proto v každém obchodě jedeme půl na půl. Chcete-li ztratit přítele, půjčte mu peníze, protože narušíte vyváženou pozici,“ říká Buffett. Při rozložení sil 50 : 50 sice schází jazýček na vahách, ale v patové situaci dle Buffetta zabraňuje tento model: „Na začátku si jasně rozdělíme oblasti, pravomoci a odpovědnost. Je zřejmé, kdo za co ručí. Navíc ctíme zvláštní pořekadlo: „Nikdy není tak dobře, aby nemohlo být hůř.“ To nás drží v bdělosti.“

Všichni jsme stejní lidé z masa a kostí. Dýcháme stejný vzduch, máme obdobné podmínky. Přesto jsou někteří úspěšnější. Rozdíl je v myšlení. Naučte se myslet jako bohatí v časopise FC. Kdo kráčí po stejné cestě, může dojít do stejného cíle.

Petr Casanova s přispěním Katariny Clark