O muži, který doběhl poslední, ale neprohrál

„Základem úspěchu je sportovní srdce,“ řekl Jaromír Jágr, když včera v zámořské NHL dosáhl na metu, jakou před ním překonalo jen sedm lidí a žádný Evropan. Má pravdu.

Sportovci mají pevně daný start a cíl. A mezi těmito dvěma body hledají cestu. Nejen na trati. Myslím i cestu od startu k cíli v sobě samém. Odmalička si zvykat na posměch, že se dřou nadarmo. Tss, být jednou nejlepší na světě, ze 7 miliard lidí, hotová bláhovost.

Jágrovi nazuli brusle, sotva se postavil na nohy. Protože činky se dětem nedoporučují, posiloval vlastní vahou těla. Denně dva tisíce dřepů, sto kliků. Jistě, každý nemůže být Jágrem ve svém oboru, ale může pro úspěch udělat maximum. Být možná i pro smích, že se pokouší o nemožné. Terčem pomluv, odsuzování a nakonec závisti. Kdykoli si říkám, že víc už nedám, přehraji si tohoto blázna, který ukázal, že úspěšným nedělá jen dosažení cíle, ale hlavně cesta, během níž se naučí kousat prohry a nesmířit se s nimi.

Kdykoli budete potřebovat jít dál, než je možné, pusťte si ho, nikdy neomrzí.

(Po kliknutí ukažte, prosím, na Přehrát na webu YouTube)

Ten příběh není nový. Na olympiádě v Barceloně 1992 byl favoritem běhu na 400 metrů. Brit Derek Redmond, již mistr Evropy i světa, také olympijský rozběh vyhrál v nejlepším čase. Měl si běžet pro zlato, místo toho si někde v půli závodu natrhl podkolenní šlachu a bolest ho srazila k zemi. Než se postavil, byli všichni soupeři už v cíli. A on udělal to, co divákům vzalo dech. Pochopil rozdíl mezi prohrát a skončit protentokrát poslední.

„A i když se vleče a je schůdná jen vkleče, donutí přestat se zbytečně ptát, jestli se blížím k cíli, kolik zbývá víry…“ Richard Krajčo, Tomáš Klus – Cesta

V jeho jistě šíleném úsilí, kterým ohrozil vlastní zdraví, ho podpořil nejen stadion svými ovacemi vestoje, ale kupodivu i otec Jim, který přes zákaz vběhl na ovál a syna dovedl až tam, kde byl jeho cíl. Bojovník Derek vešel do srdcí více, než kdyby závod vyhrál.

„Velké srdce zůstane velkým i v nejtěžších nejsnázích. A nízká duše nezapře svou nízkost, i když vyhraje.“ Bill Gates

„Úspěch odhalí nejhorší vlastnosti, zatímco pád ty nejlepší.“ George Abbot

„Dokončit věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.“ Richard Branson

Nebojte se proher.

Nebojte se chyb.

Učte se odrážet ze dna.

Více o tom, jak kousat až nezvladatelně hořké chvíle, v příštím vydání FC.

Petr Casanova