Majitel IKEA prozradil svou pokladničkovou teorii bohatnutí

Nestor nábytkářského byznysu Ingvar Kamprad, který 30. března oslaví své 87. narozeniny, v interview, které poskytl našemu časopisu, poprvé do naha odkryl své inspirativní myšlení. Majitel IKEA Group, tak jako mnozí jiní miliardáři, vytvořil obrovského jmění prakticky z ničeho. Na rozdíl od jiných miliardářů ale dosáhl na páté místo světového žebříčku boháčů a 45,1 miliardy dolarů investičního majetku (včerejší data), ačkoli k tomu objektivně neměl předpoklady. Vyrostl na venkovské farmě, trpěl dyslexií a nevystudoval. Přesto ve svých 17 letech, v nejtěžší době (válka, rok 1943), založil firmu, kterou vypracoval v giganta ve svém segmentu.

Protože s médii déle není příliš zadobře, jde o unikátní zpověď. Druhý nejbohatší Evropan současnosti představuje našim čtenářům svou „pokladničkovou teorii“, která – je-li dodržována – musí podle Kamprada udělat bohatým každého. „Jde o jiný přístup k penězům, než na jaký jsme zvyklý. Je to moje teorie a kdybych se jí nedržel, můj současný majetek by byl jednoduchým aritmetickým součtem příjmů za celý můj život, smaozřejmě po odpočtu všech výdajů, které jsem během života měl. Matematika však zná také geometrický součet,“ uvádí Kamprad v rozhovoru, kde pregnantně a do procentuálních detailů vyjadřuje, jak se dá jmění rozmnožit.

Ochutnávka: „Mnoho lidí se domnívá, že zbohatne šetřením. Rád to přirovnávám k dietě založené na vynechání všeho hříšného, co má dotyčný rád. Taková dieta ho dříve nebo později otráví a dietu ukončí s dotazem, co má vlastně ze života. Téhož jo-jo efektu se dopouštějí také chybující lidé ve vztahu k vlastním penězům.“

Důkazem smysluplnosti jeho slov jsou výsledky hospodaření IKEA Group. Skupina řídí 298 obchodů v 26 zemích a za fiskální rok, končící 31. srpna 2012, vykázala příjmy 27,63 miliardy eur (709 miliard Kč dle dnešního kurzu). Odcházející král Ingvar Kamprad sice – jako v pohádce – pověřil své tři syny Petera, Mathiase a Jonase, aby se více zapojili do řízení IKEA a holdingu Ingka, nicméně otec je stále výrazně aktivní a rozhodl o pravidelném rozšiřování skupiny o 10 až 12 obchodů ročně, a to až do roku 2020. Dle finančních analytiků to povede k nárůstu tržeb o 10 % ročně a v roce 2020 již příjmy dosáhnou dvojnásobku současného stavu.

Tištěnou verzi časopisu se spoustou zajímavostí ze světa miliardářů, které se nedozvíte nikde jinde, lze objednat zde, elektronickou verzi lze stáhnout zde.

-cas-