K penězům nejkratší cestou: přes YouTube

Vynikáte v něčem, ale nikdo to neví?

Žijete v zapadlé vísce a říkáte si: Ze mě milionář být nemůže?

Ale!

Copak nemáte internet? Umíte něco? Šup s tím na síť!

„Žijeme v nejlepší době na podnikání. Nikdy ani vojevůdcům nemohl za několik hodin ležet u nohou celý svět. S internetem se to může stát komukoli klidně ještě dnes.“ Larry Page

Nepotřebujete vůbec žádné peníze, žít v Americe, mít protekci, kývat šéfovi. Stačí jen přestat se bát a zkusit to. Jednoduchou zlatou žilou z jakéhokoli místa na světě se může stát (a také stává) YouTube, největší platforma videí na internetu. Jak?

Firstclassovská spirála říká:

Když děláš to, co Tě baví, děláš to rád, tudíž často, tudíž stále lépe, tudíž časem vynikáš, tudíž sbíráš úspěchy a tudíž Tě to stále více baví.

A jak s tím naložit na YouTube?

Michelle Phan bylo 25 let, když se jako nezaměstnaná a po studiích rozhodla dělat to, co ji baví. Vysvětlovat ženám líčení. Její unikátní, trochu lechtivé a jednoduché triky se rozšířily mezi 3 miliony stálých divaček jejích „kurzů“, a když zaznamenaly 647milionté shlédnutí, logicky obdržela nabídku. Lancôme pochopil, že začíná jít o make-upovou celebritu a angažoval ji do svých služeb. Michelle nadále dělá to, co ji baví, jen si líčidla už nemusí kupovat sama a na účet jí chodí příjemné honoráře.

Ted Williams byl bezdomovec. V 54 letech neměl nic než svůj hlas. A tak jódloval na ulici. Jednou ho natočil kolemjdoucí a záznam umístil na YouTube. Virální hit posbíral 20 milionů shlédnutí a Ted, aniž by to tušil nebo zamýšlel, se stal terčem zájmu televizních show a komerčních rozhlasových stanic. Dnes je zaměstnán – jako „ten se zlatým hlasem“. Teda dodnes mrzí, že se nesnažil zpívat na ulici dřív.

Cassey Ho je ukázková internetová podnikatelka. Milovnici cvičení jednou naštvala taška, příliš malá na to, aby pobrala všechny věci do fitka. A tak si sama vytvořila zlepšovák – specifickou tašku. Co ji začít prodávat? napadlo ji. Ale jak? Umístit jen tak na YouTube – z toho by žádný trhák nebyl. Takže to vzala z opačného konce.

Začala na YouTube předcvičovat pilates. Po 16miliontém shlédnutí odklonila stálé fanynky na vlastní internetovou stránku. Tam pokračovala ve videokurzech a jen tak mezi řečí začala nabízet onu tašku a po úspěchu i vlastní oděvy. Američanka asijského původu zobchodovala důvěru, její aktuální výnosy se blíží milionu dolarů.

Na síti můžete prodat různé dovednosti. Ostatně znáte jihokorejského fenoména Psy? Jeho dráhu neodstartovala žádná hudební televize. Song Gangnam Style, který zprvu šířil jen přes YouTube, shlédlo 1,5 miliardy lidí, načež ho angažoval manažer Justina Biebera. Podobně začínala teprve 16letá Rebecca Black. Její domácký singl Friday se stal takovou peckou, že jej nemohla ignorovat ani rádia.

„Internet je největší, nejtvrdší a nejspravedlivější trh světa. Prakticky ihned víte, zda jste uspěli, nebo máte svůj projekt pozměnit.“ Mark Zuckerberg

Více inspirací na zbohatnutí přinášíme každé 2 měsíce v tištěném časopise FC.

Petr Casanova