I jarní úklid ukáže buffettovské myšlení

Ještě nemáte plán na víkend? Warren Buffett má tip. Třetí nejbohatší muž světa s investičním majetkem 57 miliard dolarů již desítky let každý první květnový víkend pořádá jarní úklid. Usmíváte se? Pozor. Kdyby z toho nekoukaly peníze, uznávaný americký investor by to nedělal. Jak obyčejný úklid umí zostřit investiční myšlení?

„Chci-li mít volnou a čistou hlavu k přemýšlení, musím z ní vyhodit vše, co ji zatěžuje. Úklid v hlavě má stejné principy jako úklid v domě.“ Warren Buffett

1. Osvěžte si, co vůbec máte

Buffett má za to, že když hromadíme věci, zapomínáme, které vlastně máme. Ve výsledku zdvojujeme předměty, zadržujeme neužitečné a postrádáme potřebné. Zkrátka ztrácíme přehled. „Nekupuji to, co chci, ale to, co potřebuji. Ušetřím tím hodně peněz i úložných prostor,“ říká Buffett. Syn Peter vzpomínal, jak otec vždy sepisoval na papír nevyužívané zbytečnosti v domě a jejich zůstatkovou hodnotu. Zjistil, kolik zbytečných peněz vynaložil a kolik by činil výnos z takové investice.

Přínos do peněženky: Díky inventuře nenakoupíte zbytečně věci, které již máte, jen jste na ně zapomněli. A oprášíte věci, které jste přestali používat.

„Vymeťte zbytečné, spalte chmurné, oprašte příjemné a vyleštěte radostné zážitky své minulosti. Nic není tak prospěšné jako úklid.“ Anatole France

2. Nepotřebné prodejte

Starší generace jsou tím posedlé. Obklopují se věcmi, které nepotřebují, a vydávají to za šetrnost. Buď je jim líto se veteše zbavit, nebo argumentují „co kdyby jednou náhodou“… Zřejmě jsou dost bohatí. Staré oblečení nebo nefunkční elektroniku již možná neprodají v second-handu ani bazaru, pak je ovšem na místě dotaz, k čemu tedy lapače prachu mají? Přebytečný nábytek, odložené knihy a další nevyužívané položky se dají jednoduše a rychle zpeněžit na prodejním nebo aukčním portále.

Přínos do peněženky: Ladem ležící zdroje peněz, které se dají lépe využít.

„Chudí lidé mají nejvíce věcí. Stěžují si na žízeň, a přitom mají přehradu.“ Francois Pinault

3. Oprašte smysl pro pořádek

Úklid poskytuje příležitost zamyslet se ve smyslu zefektivnění životního prostoru. Přestavět nábytek tak, aby lépe vyhovoval aktuálním požadavkům, vnesl do života svěžest, změnu. S pořádkem v dokladech zrychlíte svou práci, vrátíte se k starým námětům, oživíte nápady. Určitě se v uklizeném prostředí budete cítit lépe a jistěji.

Přínos do peněženky: Rozpohybujete přemýšlení, získáte nový náboj, restart.

„Bez správné míry pořádku se i tvořivost začne ztrácet jako v černé díře.“ Lester Thurow

4. Prokážete vůdčí schopnosti

Úklid nevynahradí dovolenou, výlet nebo jen denní lehárko, nicméně aktivita může prověřit vaše organizační závity. Děti práce srovná do latě a připomene jim podíl na údržbě domova. Rodina si pohromadě uklidí nejen v místnostech, ale i ve vztazích.

Přínos do peněženky: Zvýšení sebejistoty a autority.

„Smutné je, když jediná pomoc, kterou ti tvůj manžel poskytne při úklidu, je to, že ti dovolí používat jeho stará trička na hadry.“ Egon Lánský

Více o investičních fíglech Warrena Buffetta v novém FC.

-cas-