Trump: V MLM jsme všichni, akorát nám za doporučení nikdo neplatí

- Reklama -5

4. Podnikání za babku

Trump, který podniká ve velkém, pochopitelně dobře ví, jak drsné jsou vstupní i provozní náklady na běžné podnikání. Musíte mít kapitál na rozjezd a ještě průběžně platit kancelář, prodejnu, sklady, výrobu, logistiku, účtárnu, marketing a samozřejmě lidi… Podnikatelé v MLM si platí zvlášť jen své výlohy (auto, telefon), nemusejí mít žádné zaměstnance, a – což Trumpa šokuje – přesto je o všechno postaráno. Firma nese drtivou většinu provozních nákladů sama.

Podobně funguje franšízový model, kde si ve vstupním poplatku kupujete také „zastoupení konkrétní značky“, nicméně například na provozovnu McDonald’s musíte mít okolo 20 milionů Kč. Sice se také už nestaráte o vymýšlení reklamy a dozorování kvality produktu – vše „někdo“ zařídí a přiveze pod nos až na prodejnu –, ale bez zaměstnanců to u franšíz mnohdy nejde. MLM je dobrým podnikatelským inkubátorem, kde si lidé rychle a levně uvědomí jeden užitečný princip:

„Řada lidí umí peníze jenom sčítat. Nechápe, že je mohou také násobit. Že je výhodnější mít 1 procento z práce 100 lidí než 100 procent ze své vlastní práce. Že den má jenom 24 hodin a máme-li uskutečnit ještě více obchodů, než jsme sami schopni, musíme se nechat naklonovat. V MLM tohle jde. V tom multilevelový marketing předběhl vědce,“ usmívá se Trump.

5. Podnikání pomocí

V zaměstnání to od šéfů slýcháme běžně: Zauč nováčka. Naučíme tedy někoho vydělávat pro našeho zaměstnavatele. Budiž. Ale, když jsme u vydělávání, co z toho budeme mít my – tím spíše, když nás zaměstnavatel později propustí?

Fajn, vychovali jsme svého nástupce. Můžeme tedy dostávat část jeho mzdy? – Zkuste s tím přijít v zaměstnání za svým šéfem…

V MLM to přitom podobně funguje. MLM je učebnicovým příkladem investice. Investujeme čas, někdy i peníze, do člověka, který nám obojí v budoucnu dokáže vrátit. A to na obchodech, které sám udělá. Představte si, že by učitel na základní, střední nebo vysoké škole dostával provizi z budoucího příjmu svých žáků! Smějete se? Přitom by to bylo přece logické a zasloužené,“ podotýká Trump.

Například fotbalista Petr Čech, nejlépe placený český sportovec, vydělal v sezoně 2014–2015 celkem 351 milionů Kč na platu, odměnách a příjmech z reklamy. Sám přiznal, že brankářem by se nikdy nestal, kdyby ve 4. třídě základní školy, když se na plácku snažil umanutě prosadit jako útočník, mu jeden pán v Plzni neporadil: „Péťo, jdi raději do brány…“ Myslíte, že by si dnes od Čecha zasloužil příspěvek ke své penzi?

To jen Pavel Nedvěd nezapomněl ani po dvaceti letech podporovat stařičkého trenéra Žaloudka, který ho na vsi odmala cepoval, dokonce za ním jezdil až na internát, aby zkontroloval, jestli dodržuje večerku v devět večer…

„Podstatou MLM je pomoci druhému v jeho růstu. Nedostáváte odměnu hned, ale až když ten druhý opravdu uspěje. V tom má MLM sociální rozměr,“ tvrdí Trump. Ale není to tak úplně pravda. MLM není žádný sociální systém. Je to velmi tvrdý byznys, ve kterém se nic neděje nezištně. Ze všeho plynou (výhledově) peníze. Ostatně, primárně proto do něj lidé vstupují.

Na druhou stranu, právě to je podnikání. Slovy zákona: souvislá činnost vyvíjená za účelem zisku.

Které slovo je v této definici nejdůležitější? SOUVISLÁ. Ne jednorázová. Ale dlouhodobá.

To především by si všichni měli uvědomit, než vstoupí do MLM. Že (v rozporu s tím, co lídři bulíkují, když ptáčka lapají) se zbohatnout nedá rychle. Je to práce s lidmi jako každá jiná. Trvá vypracovat si důvěru, autoritu i správný fortel.

Ano, navenek je MLM byznys stejný. Podobná je i struktura. Jak říká Trump, „každá firma má schéma pyramidy. Jeden člověk nahoře a pod ním všichni ostatní.“

Jenže v MLM je podstatně jiné riziko. I když při vstupu nevkládáte zdaleka tolik jako do běžného podnikání, ztratit můžete  mnohem víc. Vůbec ne jen peníze nebo pověst. Ale obelháváním hlavně lidi, kteří Vám do této chvíle ještě důvěřují. Protože na důvěře MLM byznys stojí. Proto doporučuji: Nikdy s důvěrou/přáteli nehazardujte.

Chcete na sobě pracovat? O všem, co prospívá osobnímu růstu, je aktuální vydání magazínu FC. Nelze sehnat v trafice. Jediná možnost je zde.

Otevřeně o největších problémech MLM byznysu: 45minutové video z First Class Workshopu s Alešem Buksou (LR) a Romanem Hassmanem (Amway) je zde.

© Petr Casanova

- Reklama -