Desatero přísah legendárního bankéře

Časopis FC je plný myšlení současných miliardářů, ale nechceme zapomínat ani na legendy. Je to 100 let, co zemřel jeden z nejvýznamnějších bankéřů všech dob. John Pierpont Morgan se narodil v Americe, poté dostal otec práci v Anglii a nakonec J. P. Morgan vystudoval univerzitu v Německu. V roce 1857, ve svých 20 letech, sepsal krásné desatero přísah, které se rozhodl dodržet. Věřil, že mu pomohou k úspěchu.

Možná to byla náhoda. Ale když v americké krizi 19. století zadluženou zemi opouštělo zlato ve velkém, sám poskytl vládě půjčku a vykoupil ji z bankrotu. Roku 1907 odvrátil kolaps amerického bankovnictví injekcemi do několika bank a finančních institucí. Když umíral, zanechal takové jmění, že by z něj žila celá americká ekonomika čtyři měsíce.

Jeho soubor deseti přísah je možná z jiné doby, ale platnost má pořád.

„Přijmu všechno, co mám, i všechno, co nemám.“

Podle Morgana sebevědomí vychází z jediné věci: z vědomí, že „za to stojíte“. Lidé prý marní až příliš času srovnáváním se s jinými a přáním být někým, kdo nejsou. Všichni máme své silné i slabé stránky. Obojí přijměme a rozvíjejme. Kratší cestou k úspěchu je samozřejmě rozvíjet ty silné. Obvykle nás to více baví, těší a také nám to jde lépe.

„Ocením jiné za to, jací jsou.“

Snažme se chápat lidi, jací jsou, ne jaké je chceme mít. Buďme realisté. Daleko snáze z nich dostaneme to nejlepší z toho, co v sobě již mají, než z toho, co jsme si vysnili.

„Nebudu míchat svou náladu a slova.“

Mysli dříve, než promluvíš, nabádal se Morgan. Nesměšuj zlá slova a zlou náladu. Nakládej chladně se svými emocemi. Budeš mít spoustu příležitostí změnit svou náladu. Ale už nikdy nedostaneš příležitost vrátit do úst slova, které jsi vypustil.

„Budu zvažovat slova použitá i proti sobě.“

„Cože? Co jsi to řekl?“ – útočíte takto na jiné lidi? A co si tutéž větu říci do zrcadla? Jak je možné, že slova, která neřeknete ani nepříteli, používáte vůči sobě? Hlavně těchto 7 jedů. Celý den tiše hovoříme k sobě a neuvědomujeme si, že každému slovu uvěříme. „Ať si myslíte, že něco dokážete, či nedokážete, pokaždé máte pravdu,“ varoval už Henry Ford. Morgan dodával: „Kdybych měl přítele, který by ke mně mluvil ve stejný čas a totéž, co říkám já sobě, jak dlouho bych mu asi dovolil, aby byl mým přítelem?“

„Přestanu zkoušet mít všechno pod kontrolou.“

Úspěch je o volbě správných priorit. Kdo honí více zajíců, nechytí žádného. Nemůžete být současně v práci i na dovolené, excelovat jako zaměstnanec i podnikatel, vynikat v několika vedlejšácích naráz. Vy sami jste firmou o jednom člověku. Jste ředitel i vrátný. Dejte řád nejprve sobě. Pak se soustřeďte na jedno jediné, v čem jste dobří. A tomu se oddejte na plné pecky. Dřete, snažte se být nejlepší v oboru. Ve všech určitě nebudete.

„Budu si vážit maličkých výher.“

Už Morgan vnímal pozitivní myšlení jako palivo úspěchu. Kdo je plný nechuti a odporu, sabotuje. V každé chvíli za něco můžete být vděční. Ať za úspěch, či neúspěch, který odkrývá chybu a ponaučení. Nejúspěšnějšími lidmi nejsou ti, kteří dostávají všechno, co si zamanou, ale ti, kteří postupem času vybojují každý zápas, hlavně ten se sebou.

„Budu dělat to, o čem si myslím, že je správné.“

Co se rodí lehce, většinou nevydrží. A co vydrží, se většinou nerodí lehce. Nevybírejte tedy podle míry lehkosti. Dělejte věci, jež považujete za správné. V každém okamžiku máte na výběr. Časem pochopíte, že právě volby, které činíte, z Vás tvoří to, kým jste.

„Budu růst s výzvami, které přijmu.“

Zaházejte květinu odpadky. Jakkoli se zdá křehká a zranitelná, ona se pokusí najít si cestu ven. Morgan měl mantru: „Pokusím se o úspěšný život bez ohledu na události, které mě potkají. Napíšu dvě knihy života a příběhy mých proher přepíšu ve výhry.“

„Najdu a použiju svou sílu.“

Lidé se nejčastěji vzdávají proto, že mají pocit, že nemají žádnou přednost. Ve světě plném pochyb by měli snít. Ve světě plném nenávisti by měli obdivovat. Ve světě plném beznaděje by měli věřit. A jakmile to dokážou, zjistí, že právě to byla jejich přednost.

„Půjdu cestou, kterou mi ukazuje srdce.“

Život je příliš krátký na to, abychom pořád hledali. Kompas máme v srdci. Kardiologové jsou příliš zahleděni na to, aby věděli, že v srdci je střelka. Ukazuje, kterým směrem se vydat, co nám dělá dobře a co zle. Morgan napsal: „Někteří lidé stále hledají místo, kde by byli šťastni. Rozhlížejí se kolem, ale zdroj štěstí a úspěchu není nikde v okolí…“

Ptáte se, kde tedy je? Až půjdete kolem zrcadla, podívejte se do něj. Tam je.

Petr Casanova

Rozšířené poslední vydání FC v tomto roce si můžete nechat zaslat zde.