Dalších 6 miliardářů se zřeklo majetku. Stojatá voda hnije, řekli a začínají od nuly

Na světě je přibližně 1460 dolarových miliardářů. Již 114 z nich se buď závětí, nebo postupným převodem majetku v příštích letech zbavuje většiny svých aktiv. Dobrovolně. Na charitu. Té výzvě se říká The Giving Pledge a vymysleli ji nejbohatší muži číslo 2 a 3, Warren Buffett a Bill Gates.

Minulý týden přibyla první žena, 42letá Sara Blakely. Majitelka značky tvarovacího prádla Spanx není bohatá dědička, majetek jí nespadl do klína. Do svých 29 let byla zaměstnankyní a stěžovala si na málo peněz. Pak našla sílu dát výpověď a za 13 let podnikání vydělala přes miliardu dolarů. Je zvláštní, že nyní se dříve vytoužených a vydřených peněz zříká?

„Poznala jsem, že na tak vysoké úrovni příjmů již hrozí letargie, ustrnutí ze stálého snadného a zajištěného výdělku. V té chvíli závidím svým starým kamarádkám, které mají proč ráno vstát, jít do zaměstnání a pracovat na sobě, aby dosáhly svého snu. Člověka nic neubíjí víc než pohodlí, zaživa umírá. Potřebuji opět nepohodlí a hledat nové cesty, kudy dál.“ Sara Blakely

Chudí závidí bohatým a domnívají se, že jen hrabou a nikdy nemají dost peněz. Omyl. K Saře Blakely se za uplynulý týden přidalo dalších 6 miliardářů, kteří mají dost. Až příliš dost. Potřebují restart. „V okamžiku, kdy si můžete koupit cokoli, ztrácíte důvod vydělávat nové peníze. Nemotivují-li vás cíle ani peníze, přestáváte být sobě i jiným užitečný. Stejné prázdno jsem cítil v pubertě, kdy jsem pár měsíců usiloval o jednu nepřístupnou dívku. Byl jsem vynalézavý, snaživý, galantní. Se získáním jejího srdce jsem zvadl. To mě naučilo vždy si vážit cíle a být obezřetný, abych jej nedosáhl příliš brzy. Bohužel někdy je život příliš dlouhý,“ říká Larry Ellison, nejlépe placený manažer světa, kterého „tíží“ 41,2 miliardy dolarů.

„Okamžik po dosažení cíle je opojný. Máte chuť jít slavit. Ale čím více slavíte, tím větší je kocovina. Důležité je neslavit a mít stále kam jít dál.“ Larry Ellison

Také vás napadne: Dělají ramena. Nevědí co roupama. Ať peníze nepošlou mně. Ellison, jehož plány na probuzení rezignující populace a rozvoj havajského ostrova Lanai naleznete v novém FC, zdůrazňuje, že nikdo z miliardářů nepohrdá penězi. „Hospodaříme s tím, co jsme si vydělali. Sami nejlépe známe cenu každého dolaru. Musí pomoci těm, kteří si sami nepomohou. Všichni ostatní si mohou pomoci sami.“ Ellison to přednáší i na univerzitách: „K čemu by chudým byly moje peníze, když s nimi neumějí nakládat? Problém je v hlavě. Ta je divotvorný hrnec. Nepotřebujete plné kapsy peněz. Kdykoli chcete, váš hrnec vám je dá.“ A dodává: „Lidé po mně chtějí geniální radu. Čekají, že jim řeknu: „Johne, jdi a vymýšlej software.“ Ale to přece já nevím. John možná softwaru ani trochu nerozumí. Proto říkám: „Johne, zabývej se tím, co tě baví a v čem vynikáš. Dři na sobě, zdokonaluj se. Bolí to, ale nemůžeš neuspět. Nikdy se ale nenech ovládnout penězi, protože se jich nakonec stejně zřekneš. Peníze nejsou cíl, jen prostředek k vlastní seberealizaci.“

Časopis FC se know-how a přemýšlení bohatých věnuje od samého vzniku. V každém vydání se snaží vysvětlovat způsoby, jak opakovaně vydělávat peníze. Ostatně uznávaný investor Warren Buffett už dvakrát v životě začínal téměř od nuly. Vždy se vrátil mezi nejbohatší. Nyní to chce stihnout potřetí. Je mu 82 let.

Je zvláštní paradox, že bohatí závidím chudým nutnost jednat. Mnozí chudí se ovšem už také dostali do extrémní situace, kdy rezignovali a nejednají. Mají pocit, že se nenarodili ve zlaté kolébce a bohatství není pro ně. Vlastně už přestali chtít peníze, ztratili zájem a snahu. Někdy již od třiceti dožívají. „Je to smutný důsledek výchovy a vzdělávání. Lidé cítí jako pohodlnější vzdát se než bojovat. Jsem šťastný za Ginu Rinehart, která z mrtvého dědictví se čtyřmi dětmi na krku se stala nakrátko nejbohatší ženou světa. Dokázala, že to jde, i když začínáte v minusu,“ říká George Soros, finanční spekulant, který zbohatl na pádu britské libry. Také on se vzdal většiny majetku, 23 miliard dolarů. Usnadnilo mu, že peníze půjdou přes Nadaci Billa a Melindy Gatesových, jiným aktivitám příliš nevěří. „Darovat peníze znamená jiného učinit vděčným a sebe šťastným. Jenže to neznamená, že jste peníze dali na správnou věc. Proto musíte být k sobě velice kritičtí. Pod dojmem vděčnosti obdarovaných lidí byste se mohli snadno splést.“

Také se chcete už rozhoupat? Potřebujete inspiraci? Jak vydělali své peníze ti, kteří je za poslední týden s klidným svědomím víceméně odevzdali?

63letý Craig McCaw – Po otci, televizním a rozhlasovém magnátovi, zdědil zájem o vysílání, jen si přál odstranit kabely. Patřil k průkopníkům rozvíjení sítí mobilních telefonů a WiFi internetu. Jeho 4G sítě mají 110 milionů stálých odběratelů v USA.

63letý David Gelbaum – Za posledních 10 let investoval 500 milionů dolarů do zelené ekonomiky: obnovitelných zdrojů, chytrých elektrických sítí, udržitelného zemědělství, elektromobilů a biologických sanací ropných skvrn. „Stále nevím, která z technologií nakonec vyhraje. Zda nás bude živit slunce, voda, vítr. Ale věřím v soběstačnost přírody, pokud ji přestaneme ničit. Rád podnikám v dobru.“

68letý Paul E. Singer – Ze zaměstnání odešel ve 33 letech a svůj první hedgeový fond založil s kapitálem 1,3 milionu dolarů, který si napůjčoval od desítek známých, přátel a rodinných příslušníků. Aktuálně řídí aktiva ve výši 21 miliard dolarů. Ve velkém podporuje gaye a válečné veterány, půjčuje i malým investorům na burze.

53letý Mark Stevens – Původem elektrotechnický inženýr radil investiční firmě Sequoia Capital, zaměřené na rizikový kapitál, která počítačová technologie má budoucnost. Takto v roce 1999 báječně poradil investovat do výrobce grafických procesorů NVIDIA. Pak našel kuráž investovat sám a nyní má 1,3 miliardy dolarů.

81letý Tad Taube – V 8 letech, to byl rok 1939, uprchl z rodného Polska napříč nacistickým světem až do Paříže a na palubě Queen Mary do New Yorku. Dva měsíce poté vypukla válka. Rodiči ho ještě stihli následovat. Prababičku zastřelili v ghettu, dědečka usmrtili němečtí policejní psi, bratranec unikl do kláštera, babička do Ria de Janeira. „Naučil jsem se na všem špatném najít dobré. Například jsem neznal řeč. To ale byla výzva, abych se rychle naučil anglicky.“ Otec obchodoval s masem, z kožešin šil kabáty. „Táta ve všem viděl příležitost. Co chybělo, to začal hledat.“ Když Tad viděl nešťastné lidi bez peněz, radil jim, jak investovat. Renomé mu vydobyla módní značka Joseph Koret. Tonula v obrovských dluzích a Taube ji navrhl restrukturalizovat na šest divizí. „Z molochu se stala moderní firma s mnoha divizemi.“ Levi Strauss & Co. ji koupili za 100 milionů dolarů. „Vždy může být lépe,“ to je jeho heslo. Známý je jeho rozhovor s americkými vítězi tenisové čtyřhry na olympiádě. Když jim předával trofej a oni se zalykali štěstím „My jsme nejlepší na světě!“, uzemnil je slovy: „Jestli teď každý z vás nevyhraje dvouhru, zklamete mě.“

62letý Samuel Yin – Tajwanský majitel investičního konglomerátu Ruentex Group chystá asijskou obdobu Nobelovy ceny tak, aby motivoval Asiaty k nalézání chuti pro seberealizaci. „Lidé rádi čtou a mluví o akci. Ale akční nejsou. Žijí schizofrenní život, kdy hlava chce jednat a tělo odpočívat. V horším případě začne rezignovat i hlava,“ zlobí se. „Zbohatnutí není nic jiného než zapracování na sobě. Odchod od domněnek a snění ke konání. Za pokus to stojí.“ O tom, jak začít, jsme psali zde.

„Stojatá voda hnije. Kdo nejde, stojí. A hnije zaživa.“ Arthur M. Blank, signatář The Giving Pledge

V aktuálním FC o svém zbohatnutí a způsobu, jak to dokázat také, hovoří Richard Branson, Warren Buffett a Bill Gates (všichni přijali výzvu The Giving Pledge).

Petr Casanova