5 zákonů dobrého přítele

„Přátelství není o tom být nablízku, když je to výhodné. Je to o tom být nablízku, když to výhodné není.“ Charles Koch, 6. nejbohatší muž světa

Také Vám trhá srdce, kdykoli se Vaši přátelé trápí kvůli penězům, tlučou se v začarovaném kruhu, vztekají bezmocí? Přitom máte na jazyku snadné řešení:

Nebaví Tě zaměstnání? No tak odejdi.

Chceš začít podnikat? No tak začni.

Jednou jsem mlčel a večer mi přišla SMS: „Jsi dobrý kamarád. Moc mi to pomohlo.“ Ptáte se co? „Že jsi mi byl nablízku, kdyby cokoli…“

Pochopil jsem, že být dobrým přítelem je jedna z nejtěžších úloh v životě. Mlčet tehdy, kdy se Vám chce křičet, neodpovídat, když létají dotazy, stavět, když druhý boří.

„Nemusíme všechno pochopit. Stačí to jen přijmout.“ Ivan Trojan, Medvídek

Jak to řeší bohatí? Vodí za ruku? Zachraňují penězi? Co pro ně znamená být přítel?

Richard Branson jednou napsal: „Dobrý přítel je jako placebo. Podává pomocnou ruku, aby kamarád mohl odmítnout její přijetí s rozhodnutím zvednout se z problémů sám.“

Být přítelem není jednoduché. Proto je to vzácné. A hovoříme-li o bohatství, na tento poklad nesmíme zapomínat. Važme si v okolí lidí, kteří ctí 5 zákonů dobrého přítele:

1. Co je dobré pro mě, může být špatné pro jiné, a naopak

Přes uslzené oči (přítel) je úplně jiný pohled než z nadhledu (můj odstup). Navíc cizí život se snáze režíruje než vlastní. Především ale horečně prosazovat svůj názor jako nejlepší možný nepovažuji za správné proto, že svět není stejný všema očima. Existuje sedm miliard světů. Například můj pohled není Váš. Neexistuje žádný objektivní svět. Tedy ani objektivní pravda. Svět je takový, jaký ho vidíme. A každý ho vidíme jinak.

Krásné moudro říká: „Dřív, než mě budeš pomlouvat a soudit můj život, obuj si moje boty a projdi moji cestu, projdi moji minulost, pociť moje slzy, zažij moji bolest, projdi roky, které jsem prošel já, zakopni na každém kameni, na kterém jsem zakopl já! Za každým vstaň a jdi dál, tak jako já! A až potom suď moje chování a tvrď, že mě znáš…“

2. Není úkolem přítele, aby mě měl rád, je to především můj úkol

Ano, je důležité být laskavý k ostatním, ale ještě důležitější je být laskavý sám k sobě. Respektovat se, vážit si svých předností a nezaměnitelné individuality je základ všeho, protože pak není cíl, na který byste si netroufli. Nesnažte se vidět sebe očima někoho, kdo si Vás neváží. Naopak, znejte svou hodnotu hlavně tehdy, kdy ji nikdo jiný nevidí.

Přítel je tu právě pro chvíle, kdy někdo zapomene, jak je jedinečný a neopakovatelný.

3. Když se snažíte změnit druhé, obvykle zůstanou stejní

Chcete, aby byl přítel šťastný? Tak ho neměňte. Když se nesnažíte druhé měnit, když jim dopřejete prostor, aby byli takoví, jací si přejí být, tak se promění tím nejkrásnějším způsobem. Protože jsou-li takoví, jací chtějí být, jsou šťastní. Není důležité, že nejsou podle Vás. Důležité je, že jsou podle sebe. Nikdy neberte člověku jeho právo na vlastní štěstí. A řítí-li se do průšvihu, zůstávejte stále při něm. S podanou rukou. Možná ho ty zkušenosti budou bolet. Ale nikdy ho neopouštějte jen proto, že zkusil vlastní cestu.

4. Začátky jsou vždycky nejtěžší

Ani v podnikání, zaměstnání či ve škole nikdo učený z nebe nespadl. Být na začátku otřesný je první předpoklad k tomu stát se v tom dobrým. Jen to stojí čas a zkušenost. Mezi neúspěchem a úspěchem je často tenká hranice. Jmenuje se Odvaha pokračovat.

5. Nejjednodušší věci se nerodí jednoduše

Nevytýkejte přátelům, že jim něco „tak snadného“ dlouho trvá. Že se hned nerozhodli, nerozmysleli, nerozhoupali k jednání. Možná se Vám to vážně zdá jednoduché, ale…

Je snadné vymyslet zlepšení. Ale těžší ho uvést do praxe.

Je snadné zakopnout a spadnout. Ale těžší zvednout se zpátky na nohy.

Je snadné soudit cizí chyby. Ale těžší je uvědomit si své vlastní.

Je snadné brát. Ale těžší dávat.

Je snadné něco slíbit. Ale těžší to dodržet.

Je lehké říci: „Udělám pro Tebe cokoli.“ Ale těžší to dokazovat každý den.

Většinou v životě stojíme hlavně o jednoduché věci. Jenže ty vůbec jednoduché nejsou. Jsou obtížné. Naštěstí. Obtížnost je známkou, že to stojí za to. Jako být dobrý přítel.

Petr Casanova

Děkujeme za Vaše objednávky posledního vydání časopisu FC v tomto roce. Už nyní je jasné, že bude mít nejvyšší tištěný náklad za celou existenci. Všechna tištěná vydání z let 2011, 2012 a 2013 jsou již vyprodána kromě čísel 5 a 6/2012 a 3 a 4/2013.