Už i IWC nadbíhá Číně

Na všem dobrém lze najít něco špatné. Čínská ekonomika jako jedna z mála vykázala ve druhém čtvrtletí 2012 nárůst, o 7,6 procenta, přesto to ekonomové vykládají jako varovné znamení. Tempo růstu hrubého domácího produktu Číny se totiž meziročně zpomaluje. V prvním čtvrtletí činil nárůst 8 procent, loni 9 procent, předloni 10 procent. Tedy, nic proti statistice, ale kéž by v takových černých číslech klesala i Česká republika…

Zatímco ekonomové bijí na poplach, firmy razí jasnou strategii: směr Čína. Dalším je švýcarská hodinářská manufaktura IWC, kterou paradoxně založil Američan, „vetřelec zpoza oceánu“, a americký trh byl dlouhou dobu hlavním odbytištěm. Bylo by zajímavé vědět, co by americký strojař a hodinář Florentine Ariosto Jones, který založil International Watch Company v roce 1868, dnes soudil o nové orientaci. Jeho pýchou byl rotor, přesněji řečeno řešení odpružení rotoru. To uchraňuje rotor samonátahu před nárazy. A právě rotor je nyní, ve sběratelské edici IWC Portuguese Automatic Edition Dragon Year, zvýrazněn do žlutého zlata a gravírován motivem čínského draka. Symbol je nepřehlédnutelný, i když IWC ho přece jen trošku skrývá. Majiteli se naskytne až poté, co hodinky sejme z ruky. Otevřený průhled na strojek se totiž nabízí jen dýnkem, zadní stranou hodinek.

Florentine Ariosto Jones, který značku založil ve svých 27 letech, se vždy snažil o kombinaci švýcarské preciznosti a americké technologické vynalézavosti. Ve Švýcarsku zprvu nenašel pochopení. Pracoval jako ředitel největší americké hodinářské firmy F. Howard & Cie. z Bostonu a do Švýcarska přišel proto, aby využil školený personál a zároveň velice nízké mzdy. Podobným vetřelcem, v obchodním smyslu, byla pro Ameriku Čína. Inu, časy se mění. Ostatně i ve švýcarském Porýní nakonec uznali Jonesův přínos. Jen díky spolupráci vznikl například bimetalový vlásek, snižující vliv teploty na přesnost chodu hodinek.

Drak samozřejmě není vysloveně čínský symbol. Jako mýtický člen pověstí, bájí a lidových příběhů je součástí celé řady kultur. Na rozdíl od nás však Asiaté draky v pohádkách neponižují a nezabíjejí, ale uctívají. Možná je to proto, že evropští draci dokážou tradičně jen hrozit a sršet oheň, zatímco čínského draka s ohněm téměř neuvidíte, bývá spojen spíše s dalšími dvěma živly – vodou a větrem. Čínský drak je totiž schopen přivolávat déšť a kondenzovat vzdušnou vlhkost. Je symbolem prosperity, rozvahy a Čína to svou ekonomikou v Roce draka stále ještě dokazuje.

Model Portuguese Automatic Edition Dragon Year je pochopitelně méně poctou a více dobrým obchodním artiklem. Kde jinde se prodá zaručeněji než v Číně? Hodinky v pouzdře z červeného zlata (proč tato barva, netřeba spekulovat) míří na komunistický trh v počtu 888 kusů, což je opravdu jen zrnko vhozené do moře.

-sfc-