Swarovski zaspal dobu, vytvořil podstavec na starý iPhone

Swarovski se prezentuje jako moderní značka, která sleduje poslední trendy. Po dnešku o tom vážně pochybujeme. Postarala se o kopanec. Značka vydělávající na broušení horských křišťálů vydala jako velkou novinku dokovací stanici na iPhone. Má to podstatný háček. Jak jsme vyzkoušeli, je dimenzována na archivní iPhone 4 a iPhone 4S. Ne na nejnovější iPhone 5. Ten má jiné rozměry a dovnitř nepasuje.

Vedení dnes již rakouské značky se sídlem v tirolském Wattens jsme na to taktně upozornili. „My s českými kořeny“ si přece musíme pomáhat. A zakladatelem této značky byl Daniel Swarovski, který se roku 1862 narodil v Jiřetíně pod Bukovou. Reakce značky Swarovski nás překvapila. Prý si stále na něco stěžujeme a jsme detailisté. Ehm, v době, kdy všichni významní klenotníci osazují drahokamy nový iPhone 5 a po celé Evropě je iPhone5mánie, udělat takový přešlap, to se nevidí. Vedení značky se snaží problém bagatelizovat a tvrdí, že ne každý má nejnovější iPhone 5 a značka se snaží vyjít vstříc i těm, kteří mají ještě starší model, ale to je podobně pokrokový přístup jako nyní začít vyrábět světlomety na Škodu Favorit, polského Fiata, Žiguli nebo koněspřežku. Ještě bychom chápali, kdyby dokovací stanice v podobě lebky měla naznačovat, že iPhone 4 a iPhone 4S „jsou už mrtvé“.

Ano, jistě, oceňujeme řemeslnou dovednost. Horský křišťál má v tomto případě dvě zajímavé příměsi. První je hematit (český krevel), klencový minerál řeckého původu, který je vzácný. Nachází se ve vyvřelých horninách, hydrotermálních žílách, páskových železných radách a ve vysrážené mořské vodě (tzv. oolitická železná ruda). Druhým zajímavým prvkem je ruthenium, ušlechtilý, poměrně tvrdý i křehký kov, který zvyšuje tvrdost a mechanickou odolnost. Bohužel usazení telefonu se již neovlivní, iPhone 5 má jiné rozměry než iPhone 4S. Zde je přehled:

Model                                iPhone 4s        iPhone 5

Výška                                10,16 cm         12,37 cm
Šířka                                  5,84 cm           5,84 cm
Tloušťka                             0,94 cm           0,76 cm
Hmotnost                           139 g              112 g
Úhlopříčka displeje              8,9 cm             10,16 cm

Swarovski měl vyrobit 666 kusů, aktuálně je zhotoveno kolem 199 kusů a údajně byla výroba pozastavena. Stejně tak Swarovski nebude prozatím produkt nabízet online, ale až „později ve vybraných buticích“. Doufejme, že nepůjde o bazary.

Petr Casanova