Klenotnicky povedené iPhony 5: nic než drahokamy

Diamanty obložené telefony patří mezi nejhorší investice. Mobil je spotřební věc a nefunkční může být leda tak postaven za sklo do vitríny. Snad první diamantové vytunění smartphonu, které je krásnou reklamou na klenotníka, představila britská společnost Continental Mobiles, s butiky v londýnském Harrods nebo Frost of London na New Bond Street.

Na pouzdře iPhonu 5 nezůstalo jediné volné místo. Titěrnost usazení je znásobena nutností vybírat drahokamy naprosto stejné velikosti, které by přesně zapadly do mřížky ze žlutého zlata.

Kolekce je rozdělena do dvou limitovaných edicí po 10, respektive 5 kusech. Jednobarevná, Adamas, je vyložena pouze bílými diamanty. Pestrá, Aurora, má kromě bílých a barevných diamantů také rubíny, safíry a smaragdy. Adamas stojí 36 000 liber, tedy 1 091 000 Kč. Aurora je za 68 000 liber, tedy 2 060 000 Kč.

Překvapením jsou relativně kvalitní kameny ve čtvrté nejvyšší třídě VS1. Diamanty této čistoty mají vměstky, které nejsou viditelné pouhým okem, nýbrž při použití 10násobného zvětšení. V kolekci Adamas jich je usazeno 22 karátů v barvě F až G. Diamanty F jsou téměř úplně bezbarvé, pouze s nepatrnými náznaky barvy, které odhalí jen zkušení gemologové. Diamanty G jinému než znalcům diamantů připadají téměř bezbarvé.

Dražší a vzácnější varianta je pojmenovaná po tzv. auroře borealis, tedy severní záři známé z polárních oblastí, kterou tak pojmenoval roku 1621 francouzský filozof Pierre Gassendi. Vyšel ze jména římské bohyně úsvitu Aurory a řeckého pojmenování západního větru Boreas. Tato Aurora nabízí v kvalitě VS1 bílé diamanty, koňaké diamanty, černé diamanty, krvavě červené rubíny, smaragdy a čtyři odstíny safírů: tzv. Půlnoční, jahodové, krémové a kanárkově žluté.

Koupit tak drahý mobil hraničí s pošetilostí/velkou láskou. Faserskou práci ale musíme ocenit.

-cas-