Sekonda podsekává trh: skeletony s tourbillonem nabízí už za 50 000 Kč!

- Reklama -

Je pitoreskní, že nejúspěšnější módní značky v zahraničí nejsou v Česku vůbec známé. Tak například nejvyhledávanější značka kabelek na internetu a druhá nejprodávanější ve Spojených státech je Coach. V Česku vůbec nemá zastoupení. Nejprodávanější značkou hodinek od roku 1988 ve Velké Británii je Sekonda. A opět se stydíme – my ji neznáme. Obě značky mají jedno společné: cílí na mladé. A Sekonda za šokující ceny. Kolik podle vás stojí – od oka – tyto hodinky?

Hmm, diamanty na lunetě, skeletonový číselník (celoprůhledný), aligátoří kožený řemínek a zlato, kam se podíváš (dokonce vteřinka, sama zlatá, není nad zlatými součástkami vidět). Počítáte ve statisících korun? Ne, 3990 Kč. Jistě, pouzdro je pouze pozlacené a strojek japonský, ale jinak se ukazuje, jak se dá srazit cena. V tu chvíli se nelze divit, že značka prodala od roku 1966, kdy vznikla, již přes 1,6 milionu hodinek. Poruchovost je minimální. Oficiální data hovoří o 1 % reklamací.

Nyní přichází cenový šok. Sekonda vydává své první skeletonové hodinky s tourbillonem. Pro vysvětlení pojmů:

Skeletony, jak jsme již naznačili, je druh hodinek, u kterého je možné pozorovat chod hodinového strojku a pohyb jeho součástí přes číselník, jenž je z velké části odstraněn, průhledný nebo chybí. Jde vlastně o obdobu průhledného dýnka (dna), avšak ke sledování pohybu strojku nemusíte hodinky sundavat z ruky a otáčet.

Tourbillon je mechanismus, který kompenzuje vliv gravitace na přesnost chodu hodinek. Tento kotvový mechanismus je umístěn uvnitř pohyblivé platformy se setrvačkou uprostřed, otáčející se kolem vlastní osy jednou za minutu, a tím je zajištěna změna polohy setrvačky vůči zemskému jádru. Jde o jednu z komplikací vysoké hodinařiny, Haute Horlogerie. Vynalezl ji A. L. Breguet v roce 1795.

Švýcarské hodinky tohoto typu stojí ve statisících až milionech korun. Hublot nabídl tourbillon dokonce za 100 milionů. Nezkoumejme rozdíl v materiálech a technologiích, řešme, že můžete mít na zápěstí tourbillon. Cena: 50 000 Kč! Kdyby šlo o asijské trhovce nebo plagiát renomované značky, politujeme každého klienta. Mechanismus by asi dlouho nevydržel, pokud by se vůbec rozeběhl. Jenže zde je design původní a řemeslné zpracování kvalitní. Tak odkud ta nízká cena?

Tajemství značky Sekonda tkví už v jejím názvu. Tušíte, odkud vítr vane? Ani když napovíme žinantní název jednoho modelu „Seksy“? Ano, značka vznikla v Anglii, ale založili ji prominentní zahraniční studenti. Odkud? Přece ze Sovětského svazu. Hodinky, zprvu jen módní, začaly vyrábět šikovné a hlavně levné ruce na Východě, zatímco v Anglii se rozeběhla masivní marketingová kampaň. Následně došlo ke kooperaci ještě s asijskými studenty, zejména z Hongkongu. Odtud cit pro design.

A druhý důvod: Zatímco Švýcaři prodají raději méně kusů za vyšší jednotkovou cenu, Britové/Rusové náklady na výzkum a přípravu rozloží opačně: více kusů a nižší cena. Ano, hodinky pak nejsou sběratelské a může je nosit kdokoli, koho míjíte na ulici. Je to velkovýrobna. Teprve skeletonový tourbillon bude jako první k dispozici v limitovaném množství. To je poněkud v rozporu s proklamací udržet si postavení nejprodávanější značky v Anglii. Nicméně, výše limitované edice nebyla upřesněna, proto se dá očekávat, že se bude pohybovat v tisících kusech. Možná Sekonda tolik nevydělá, ale jednoho dosáhne: Jasně ukáže, co (zalevno) dokáže.

Petr Čejka, Londýn