První mobilní telefon s ohebným displejem bude nejpozději v létě

Co se stane, když vezmete kladivo a vší silou jím praštíte do iPhonu? Ano, rozbije se. (A propos: Ani není třeba kladivo. Stačí, když iPhone upadne na zem a můžete si zajít do bankomatu pro 4000 Kč na výměnu skla). Korejský výrobce Samsung se však rozhodl zabít hned několik much najednou. Nyní oznámil, že je připraven masově vyrábět smartphony s ohebnými displeji, které učiní tyto přístroje tenčími, lehčími a nerozbitnými. Stavíme se k této zprávě rezervovaně, protože to Asiaté slibovali několikrát. Tentokrát se však zdá, že převratný výzkum opravdu dokončili a první telefony tohoto typu nabídnou zákazníkům ještě před létem 2013.

Co vlastně ona ohebnost obnáší a jak jí má být dosaženo?

Tak předně: Ohebný displej neznamená, že jím budeme moci ohýbat podle gusta. Hýbat se s ním bude moci jen ve výrobě. Designér ohne displej do požadovaného tvaru a v něm jej zakonzervuje. Samozřejmě jistá míra flexibility displeji zůstane, takže bude odolnější proti nárazu (prohne se). Podívejte na drsný test kladivem:

Málokdo však do svého telefonu tluče. Z hlediska uživatele je tedy zajímavější jiná výhoda – rozměr. Displej je uložen v klasickém pouzdře. Současný AMOLED displej má bez krycího skla průměrnou tloušťku 1,8 mm. Nový YOUM displej má tloušťku pouhých 0,6 mm, takže ušetří více než jeden a půl milimetru materiálu. Zdá se to malicherné, ale považte, kolik dat se vejde na miniaturní SIM kartu. Jaký prostor ke zlepšení se tady otevírá! Může být zvětšena baterie. Nebo být telefon o to tenčí.

A jak toho Korejci dosáhli? Ačkoli s flexibilními displeji experimentuje také LG, Samsung nechal důvěřivě nahlédnout do své kuchyně. Zde je schéma:

Z běžných displejů se odstraní několik vrstev (převážně sklo) a použijí se jiné materiály. YOUM technologie využívá čtyř vrstev, které jsou znázorněny na obrázku: polarizátor, film z kapsulovaných molekul, organická vrstva a TFT film (zkratka pro tenkofilmový tranzistorový displej, tvořený drobnými tranzistory, z nichž každý řídí jediný obrazový bod).

Vývoj ovšem komplikovaly a protahovaly zejména červené a zelené pixely, které házely jiné světlo, takže v určitém úhlu byl displej nečitelný.

Samsung věří, že s flexibilním tvarem dokáže vymyslet modernější, zajímavější tvary a navíc získat konkurenční výhodu ušetřením téměř dvou třetin tloušťky displeje. Vypadá to působivě, a pokud Samsung dodrží slovo, máme se na co těšit.

-fc-