Vacheron Constantin má první „hands-free“ hodinky

Když se řekne „hands-free“, většině z nás se vybaví ona technologie umožňující telefonovat bez použití rukou. Výraz „hands-free“ znamená doslova „bez rukou“. Pokud tedy toto označení vztáhneme na hodinky, neznamená to snad, že by s jejich pomocí šlo telefonovat za jízdy. Znamená to, že tyto hodinky jednoduše nemají ručky. A má to dost dobrý důvod.

Jedna z nejstarších hodinářských manufaktur, švýcarská Vacheron Constantin s tradicí od roku 1755, nechce nijak překrývat hlavní symbol číselníku (i když, mezi námi, ani číselník zde není. Hodinky jsou tedy také „dial-free“. Ale k tomu až za chvíli.) Hlavním symbolem, který se výrobce podbízí mocnému čínskému trhu, je had. Zatímco letošní rok byl čínským rokem draka, ten příští, 2013, patří hadovi. Vacheron Constantin se inspiroval tradiční čínskou ikonografií a had je usazen ve středu, a to ženevskou technikou Grand Feu v kombinaci zlata, platiny a bronzu.

Zdůrazňujeme: had je PEVNĚ usazen. Oproti předpokladům se neotáčí a jazykem neukazuje přesný čas. Ani není na co ukazovat. Čísla totiž na „číselníku“ nejsou. Ani ručky. Jak se tedy pozná přesný čas? Od toho jsou tady čtyři okénka a v něm kotoučky s čísly. Vlevo nahoře (z pohledu nositele) se ukazují hodiny, vpravo nahoře minuty, vlevo dole zkratka dne, vpravo dole pořadové číslo dne v měsíci. Název měsíce nikde uveden není, výrobce předpokládá, že si jej nositel pamatuje.

Pouzdro o průměru 40 mm je k dispozici ve dvou verzích: v 18karátovém růžovém zlatě (vlevo), nebo v platině. Řemínek je pokaždé z kůže aligátora vyloveného z řeky Mississippi. Protože jde o ruční práci, vznikne jen 12 exemplářů od každé verze. V prodeji bude od začátku nového roku v Číně, tedy od 10. února 2013. Cena ještě není stanovena.

Daniel Vokáč