Nové handsfree od Nokie: zlato, které nikdo nepozná

- Reklama -

Zlaté handsfree! zaslechli jsme. A zbystřili jsme. Kdykoli je řeč o zlatu ve spojitosti s jakýmkoli produktem, tušíme, že se někdo snaží uměle povýšit svůj produkt, jen aby mazaně parazitoval na pověsti zlata a opentlil to pořádnou cenovkou. Ale když nám přišel do ruky Nokia J, na první pohled obyčejný Bluetooth headset, ptali jsme se: „A kde je zlato?“ Jenže zlato tu skutečně je. 18karátové bílé. Není na ozdobu, ale z ryze praktických důvodů. Jak známo, zlato je chemicky velmi odolný kov. Z běžných anorganických kyselin reaguje pouze s lučavkou královskou. Zlato je také mimořádně trvanlivé a odolné vůči povětrnostním i chemickým vlivům. Může tedy chránit před únikem tělesného tepla, což se také děje například v porodnictví nebo v extrémních přírodních podmínkách. Stručně řečeno: v případě handsfree o zlatě nikdo neví, ačkoli hraje důležitou roli. To je účelový luxus podle našeho gusta.

Finská Nokia je zvláštní značka. Loni zaznamenala nejvýraznější pád ze světových brandů, hodnota poklesla o 15 procent. A to Nokia byla nejhodnotnější evropskou značkou. Poté musela propouštět, hlavně kvůli silné konkurenci na trhu chytrých telefonů. Začala se soustředit na doplňky. A to jí prospívá. Tento headset můžete mít stále po ruce – připnete si ho do kapsy jako pero. Když čekáte hovor, vsunete jej do ucha. Přijmout telefonát je snazší než dříve. Můžete totiž telefonovat bez rukou, a to i v případě, že používáte dva mobilní přístroje současně. Stačí pouhé stažení ochranného krytu, jehož nasazením se hovor také ukončí. Další předností je výdrž baterie – až tři měsíce při běžném provozu. „Džej“ patří ke špičce ve své třídě akustiky. Kromě automatické redukce šumu má adaptivní ovládání hlasitosti. To znamená, že handsfree samo upraví hlasitost dle prostředí, abyste lépe slyšeli.

Design získal několik evropských ocenění, což je koneckonců subjektivní pohled. Zajímavější je, že umožňuje simultánní propojení se dvěma telefony. Ty nemusejí být v oblasti přímé viditelnosti, ale nesmějí od sebe být dál než 10 metrů a spojení může být ovlivněno překážkami, například stěnami nebo jinými přístroji. Přijímat pak lze hovory z více telefonů, případně přepínat mezi nimi. Za volantem užitečná věc. Ale zlato v tomto případě zmiňovali jen okrajově. Při ceně 1600 Kč tím spíše.

-fc-