Nejpřesnější čas v každé chvíli: první solární GPS bezstarostné hodinky

Značka Seiko se zrodila otevřením tokijského hodinářství roku 1877. Historie tedy není tak slavná jako u manufaktur typu Vacheron Constantin či Audemars Piguet, v zásadě se Seiko nemůže tradicí měřit se žádnou velkou švýcarskou značkou. Co ji však může odlišit a vyzvednout v očích klientů, to jsou produkty. A tak se právě děje. Seiko nabízí hodinky, které jsou z našeho pohledu jedním slovem – dokonalé.

Co člověk především potřebuje od hodinek? Znát čas. A když, tak sakramentsky přesně. K čemu jsou mi tourbillony a chronografy, když musím stejně ručně přenastavovat ručky se změnou letního času na zimní, když musím v letadle ustavičně přemýšlet, kolik bude hodin v cílové destinaci a proboha nezapomenout si čas přeřídit, jinak prošvihnu schůzky nebo zpáteční let. Model Seiko Astron vypouští tuto starost. Konečně někdo 100% využívá dosažený lidský pokrok. V hodinkách je totiž patentovaný přijímač GPS, který z přijímaných signálů GPS vyhodnocuje časové pásmo, datum a čas pomocí celosvětové sítě satelitů. Znamená to, že Seiko nezaskočí žádné ze 39 časových pásem na Zemi.

Funguje to báječně. Vystoupíte z letadla, jednou stisknete tlačítko a časové pásmo se automaticky přenastaví. Trvá to asi 6 sekund, než se chytí signál ze čtyř i více satelitů GPS, které obíhají Zemi, a ručky přeskočí. Opraví se případně i datum. Čas má přesnost jedné vteřiny na sto tisíc let, což je trochu zbytečný údaj, nám stačí vědět, že jde o přesnost atomových hodin. Úžasné je, že k přenastavení dochází, ať stojíte, nebo již spěcháte na odbavení do gatu. Můžete být vlastně kdekoli. Seiko vychází z toho, že žádná část planety není mimo dosah sítě satelitů GPS.

A navíc, díky solární technologii není nutné měnit baterii. Hodinky čerpají energii ze slunce i světla všeho druhu. Museli byste je zahrabat pod zem, aby přestaly jít.

Seiko navíc uvažuje komplexně. Uvědomuje si unikátnost produktu a chce potěšit také sběratele. Kromě běžné ocelové verze (vlevo) vydává limitovanou edici 2500 kusů z odolného titanu s keramickou lunetou. Titan je ve srovnání s oceli pevnější a o 40 % lehčí, vpravo vidíte i neobvyklý silikonový pásek, čtyřikrát pevnější než běžný silikon. Jsou to první hodinky, které na svém indikátoru na pozici čísla 10 (půlkruhová stupnice) zobrazují stav signálu GPS. Vidíte, zda byl signál přijat i z kolika satelitů. Nicméně je to strojovna. Hodinky váží 135 g, více než iPhone 5.

-pc-