iPad Mini: Jak čeští prodejci neumějí počítat a američtí šperkaři popírají matematiku

Elektronické přístroje jsou oblíbenou platformou šperkařů. Kdykoli výrobce tabletu nebo chytrého telefonu vyjede s novým modelem, hned jej někdo obloží drahokamy. Trend je ale zvláštní. Hi-tech firmy své produkty zmenšují. Klenotníci tedy mají na osazení menší plochy a drahých kamenů by měli používat méně. Přitom cenu stále šponují výš. Nyní už doslova rejžují, ačkoli klient dostává nižší počet kamenů. Mají snad pouze ty klienty, kteří propadli z matematiky?

Jen si vezměme příklad – nový iPad Mini, konkurenci úspěšným tabletům Kindle Fire a Nexus 7. Apple zmenšil úhlopříčku na 20 cm. Globální cena je 329 dolarů. Ponechme stranou, že českým prodejcům dělá poněkud problém přepočet podle aktuálního kurzového lístku a místo férových 7590 Kč i s DPH budou zákazníkům účtovat 8490 Kč. V obchodech se o tom přesvědčíme už v pátek 2. listopadu, kdy bude zahájen jednotný celosvětový prodej, tedy ve stejnou dobu jako v USA a jinde. Verze s 3G dorazí o dva týdny později. Vykukové jsou ovšem i v Americe.

Tak například The Natural Sapphire Company, americká klenotnická společnost se sídlem v New Yorku. iPad Mini obdržela s předstihem a hned jej oblékla do drahých kamenů. Konkrétně jde o 3328 modrých safírů o váze 599 karátů a diamantové jablíčko Apple o váze 5 karátů. Skelet byl vyměněn za rám z 18karátového bílého zlata. Faktem je, že v ceně si můžete objednat i personalizaci, například uvedení svého jména. Nicméně 700 000 dolarů je nářez. Především proto, že diamanty jsou pouze šperkařské a ne investiční kvality, nemají nejlepší čistotu ani barvu. A k safírům. Jejich cena roste se sytostí modré barvy, způsobené procentuální příměsí oxidu titanu. The Natural Sapphire Company sáhla po běžnějších safírech, kterých je nadbytek. Evan Guttman, CIO společnosti The Natural Sapphire Company, sice na dnešním představení safírového iPadu Mini básnil o „vzácnosti“ safírů, ale safíry se vyskytují častěji než například rubíny či padparadže. Řečmi o dopravě kamenů ze Srí Lanky, Madagaskaru, Afriky a Thajska také mohl ohromit před dvěma sty lety, kdy se nelétalo. „Miluji elektronické pomocníky, ale safíry mnohem více. Až zemřu, přál bych si být zpopelněn společně s nimi,“ dodal patetický Evan Guttman.

Pro srovnání: Před nedávnem Natural Sapphire Company nacenila svůj safírový iPhone 5. Na pouzdře je 2830 safírů o váze 169,8 karátu. Logo Apple nebylo z diamantů, ale z 2,28 karátu rubínů se zeleným safírem tvarujícím list jablíčka. Opět skelet z 18karátového bílého zlata. Cena 100 000 dolarů, tedy 7x nižší než u iPadu. Porovnejte počet a váhu kamenů a máte pocit, že by tu měl někdo skládat reparát z matematiky. Na druhou stranu: Nabídka je jedna věc. A zda se produkt koupí, věc druhá. V přepočtu dle dnešního kurzu iPad Mini stojí 13 503 000 Kč. Tedy v Americe. Dát to českým prodejcům, cenu by asi ještě upravili.

Tereza Vychodilová, New York