Hurá, ve Fujitsu vymysleli rozlámaný notebook

Když jsem poprvé viděl novinku značky Fujitsu, říkal jsem si: Kde soudruzi z Japonska udělali chybu? Něco se polámalo, udělalo bác! Vypadalo to totiž, že se monitor zlomil a oddělil od klávesnice. To bude na reklamaci. Ale nebylo. Všechno je v pořádku. To víte, ukazujte technický zázrak laikovi, jako jsem já! Dozvěděl jsem se totiž, že STYLISTIC Q702 je tzv. hybridní tablet. Neznamená to, že by kromě elektřiny byl napájen benzinem, jako tomu je u hybridních automobilů. Znamená to, že k tabletu můžete připojit přiloženou klávesnici a původní single zařízení přeměníte v kompletní notebook s plnohodnotnou možností psaní. Wow!

Já osobně mám důvod slavit. Se synem mám utrpení. Miluje iPad. Kvůli hrám, jak jinak. Na nedávnou redakční inspekci do Portugalska jsem musel vzít syna (kvůli posouzení služeb rodinných hotelů neúplatnýma dětskýma očima), a tudíž i iPad. Ale pro sebe také notebook. Bez her. Nějak jsem to nerozporoval, nenapadlo mě, že by mohlo existovat jiné řešení. Možná existovalo, ale já jsem o něm nevěděl. Holt, uznávám, technický analfabet… Potřeboval jsem zkrátka psát. A psát články na iPadu je horor, stejně jako upravovat fotografie. Nehledě na to, že k iPadu ještě nevymysleli USB konektor. Jak bych do něj mohl stáhnout data z fotoaparátu?

A vida – kdybych nebyl tolik zahleděný do jablíčka a Apple, řešení bych měl. Tedy budu mít, STYLISTIC Q702 oficiálně vyjede až na podzim. Jakmile si syn vyhraje na tabletu, jednoduše přicvaknu klávesnici a budu moci pracovat mj. s tabulkami. Na zavazadlech až tolik neušetřím, ale hlavně problémy na letišti vydělím dvěma. Záznam rozhovoru ze včerejška:

„Opravdu to je skutečný notebook, pane?“ „Opravdu je, paní.“

„Opravdu to není padělek s integrovaným odpalovacím systémem, pane?“ „Opravdu není, paní. Je to MacBook.“

„Od McDonald’s?“

Když už podezíravou bezpečnostní kontrolou prošel notebook, vyjmul jsem z příručního zavazadla něco očividně nebezpečnějšího – iPad…

„Říkáte iPod? Ale o iPodu jsem slyšela. Je menší, pane.“ „Říkal jsem iPad.“

Slyším, iPod. Jak to, že je větší? Neobsahuje navíc ten výbušný systém, pane?“

No, nezabili byste ji?

Neříkám, že STYLISTIC Q702 konkrétně starší úřednice na letišti ve Faru pochopí ihned. Upřímně – já také nechápal, že nový Fujitsu vydrží déle v provozu, protože má dvě baterie. Druhou prý přímo v klávesnici. Nevím, jak pro vás. Ale pro mě je to spása. Mám syna, který mi tablet vrací zásadně až poté, co mu dojde baterie. Když chci potom alespoň surfovat na internetu, bez nabíječky po ruce ani ťuk.

Jinak iPad je asi o 10 deka lehčí. Tablet od Fujitsu i bez klávesnice váží 850 gramů. Ovšem výrobci se nedá upřít snaha, lehká slitina hořčíku navíc spolehlivě odolává standardním nárazům a pokusům o poškrábání. Obrazovka je dobře čitelná i na přímém slunečním světle, tedy jen do chvíle, než se váš syn rozhodne souběžně hrát a jíst zmrzlinu, čímž sklo promění v polomléčnou daktyloskopickou sbírku. Fakt, že tablet má biometrický snímač otisků prstů, mě v té chvíli spíše irituje.

Cena kompletu 28 000 Kč je logickou daní za solidní know how.

Pohled do příbalového letáku. V balení je:

  • Dokovací stanice s klávesnicí, čtyřčlánkovou baterií a rozšiřujícími porty, včetně portu sítě LAN (RJ-45) a podpory externího displeje (VGA)
  • 11,6palcový antireflexní displej s podsvícením LED, technologií IPS, duálním digitizérem a podporou více dotyků optimalizovaný pro ovládání perem i dotyky
  • Rozhraní USB 2.0 a 3.0, HDMI, rozšiřující porty SD/SDHC na tabletu
  • Volitelně podpora širokopásmového mobilního připojení 3G/UMTS nebo 4G/LTE (podpora se může lišit v závislosti na regionu)
  • Akcelerometr, gyrometr, magnetometr a snímače okolního světla přispívající k plynulé práci s počítačem
  • Přední a zadní webová kamera se dvěma mikrofony umožňující pořádání videokonferencí
  • Úložiště až 256 GB (bez plného šifrování disku) a 128 GB (s plným šifrováním disku)
  • Intel® HD Graphics 4000
  • Integrovaný 4GB modul DDR3
  • Podpora technologie Computrace, zabezpečení pevného disku a systému BIOS heslem, integrovaný modul TPM (Trusted Platform Module) a technologie Intel Anti-Theft. Procesory Intel Core třetí generace i3 a i5 mohou být volitelně doplněny Intelem vPro.

Petr Casanova, autor je šéfredaktorem FC