Hublot představil další dva skvosty. Jedny hodinky za 100 milionů Kč už prodal, druhé ukáže v Praze

- Reklama -

Švýcarskou rukodělnou značku Hublot mnozí zařazují k hodinářům, ale je to omyl. Daleko spíše jsou to klenotníci či umělci. I proto k následujícím dvěma modelům nepřistupujte jako k předmětu možné koupě. Nepřemýšlejte nad cenou, neřešte, jak dlouho byste na dané hodinky šetřili i jak vysoký úvěr byste museli splácet. Ne, zapomeňte! Přijímejte tyto skvosty jen jako další z důkazů lidské zručnosti, nic víc.

I když je pravda, že tento první model už má i svého kupce…

U hodinek Hublot Big Bang Diamonds není až tak podstatné, jaký obsahují strojek a komplikace. Kvůli tomu se nekupují. Vlastně nejde ani o hodinky, spíše o šperk. O klenotnici. Pouzdro, číselník i tah zasypalo 1282 diamantů kvality VVS a barvy G. To nejsou vůbec špatné parametry. VVS je zkratka pro very very small inclusions. Vsazené diamanty tedy obsahují velmi malé vnitřní nečistoty, těžko objevitelné i kvalifikovaným pozorovatelem s 10násobně zvětšující lupou. Barva G znamená, že diamant této třídy připadá jinému než znalci stále jako bezbarvý. Svým způsobem jde o investiční diamanty, akorát neuložené v sejfu, ale veřejně dávané na odiv.

Pro průměrného Čecha s měsíční mzdou 26 000 Kč, který za 50 let práce vydělá 15 600 000 Kč, je poněkud mimo rozlišovací schopnosti, že by někdo mohl dát za takové hodinky požadovaných 5 milionů dolarů, tedy v přepočtu 96 855 000 Kč. Včera však tyto hodinky nalezly majitele. Zakoupila je americká zpěvačka Beyoncé Knowles jako extravagantní dar k 43. narozeninám svého manžela, rappera Jay Z.

Zážitkem už jen pro oko a srdce hodinkového labužníka jsou i druhé hodinky, jež budou – zbystřete – k vidění v Praze, a to 18. prosince přímo v Hublot Boutique v Pařížské 1, na rohu nejdražší nákupní ulice a Staroměstského náměstí. Tady jsou:

Za sklem je malý (ovšem sběratelsky velký) unikát. Hodinky Hublot Antikythera asociují záhadný mechanismus z bronzu, objevený v řeckých vodách v roce 1901.

Podle vědců starověký kalkulátor pocházel z doby 150 let před Kristem. Renovace prozradila, že jde o stroj popisující vesmír a složité pohyby Měsíce nepochopitelných tisíc let před vznikem prvních astronomických hodin v prostředí středověké Evropy.

Uměl zobrazit pohyby a polohy Měsíce a Slunce na nebi. Hublot nabídl zmenšenou reprodukci v podobě hodinkového strojku a přidal mu ještě indikaci hodin, minut a krokový mechanismus s náročným tourbillonem a 5denní rezervou nátahu chodu.

Pouzdro z pískovaného titanu má dvě ovládací korunky na nezvyklých místech, ne vpravo u hřbetu ruky na pozici čísla 3, nýbrž na pozicích čísel 6 a 12, tedy nahoře a dole. Korunka na pozici 6 natahuje strojek a nastavuje času, korunka na pozici 12 opravuje astronomické údaje pootáčením měsíční fáze vůči postavení slunce.

Obě korunky jsou zvláštně chráněny tak, aby například zadrhnutím rukávu nešlo složitě fungující údaje nešikovně pozměnit, a tím celý systém rozhodit. Je zvláštní, že Hublot zcela upozadil řemínek hodinek. Na jejich vzácnost je zarážející, že jde o laciný gumový pásek. Navržen byl speciálně pro tento model, aby nositele netlačil.

Zhotoveny byly čtyři kusy a jeden bude k vidění v Praze. Atraktivní příležitost!

Petr Casanova