Obchod s diamantovou elektronikou letí v Hongkongu. Proč to nezkusí nikdo u nás?

Žijeme v digitální době. Trendy elektronika frčí, v nákupu a prodeji podniká kdekdo. Při návštěvě Hongkongu (více o rozhovoru s nejbohatším Asiatem Li Ka-šingem zde) jsme objevili obchod, který u nás chybí. Prodejna extrémních, nejdražších kousků. Otázkou je, zda by takový krámek byl v našich podmínkách udržitelný.

Chytré telefony, tablety, notebooky, sluchátka, další příslušenství… Pokud jakýkoli výrobce zboží chce zvýšit vážnost svého produktu, osadí ho drahokamy/zlatem a vykřičí do světa, že je to „nejdražší mobil, postel, akvárium…“ Zatímco Evropan si za stávající ekonomické situace poklepe na čelo, v Asii jsou lidé, kteří si podobnou věc koupí. Cytheia Lui, store manažerka, má takový obchůdek přímo v nákupním centru. „Za prvé, doba se pohnula k lenosti. Lidé mají rádi všechno, co potřebují nakoupit, na jednom místě. Na hlavní nákupní třídě bych se neuživila. A pak také v nákupním centru je mimo otevírací dobu větší bezpečno,“ říká a vkládá do výlohy novinku – iPhone z růžového zlata zdobený diamanty o celkové váze 7,28 karátu. Na obou stranách je kýčovitá velká pětka, zdůrazňující, že jde o poslední iPhone 5.

Pod něj z čísel vyskládává cenovku 200 000 hongkongských dolarů. 508 700 Kč.

„Nabízím zboží, které se nekazí, nepřekáží mi. Kdybych měla standardní obchod s elektronikou, budu potřebovat co nejdříve vyprodat staré modely, než přijdou nové. Ve zlatě a s diamanty se to nějak nebere. Mám jen pár kousků a marže je skvělá,“ říká Cytheia Lui, podle které si každý produkt zákazníka najde. „Bývá to jen jeden kus a v Číně je mnoho lidí, které nezajímá cena.“ Rozhlížíme se. Jsme obklopeni zlatými iPady, notebooky z vícebarevného zlata a sluchátky/handsfree posetými drahokamy. „Nedávno tu jeden podnikatel z kontinentální Číny objednal 70 iPhonů s různými monogramy z drahokamů. Říkal, že to chce rozdat zaměstnancům jako dárky. Měl prý dobrý rok.“ Platil 800 000 hongkongských dolarů. Přes 2 miliony Kč.

Je možné, že i v Česku by takový specializovaný obchod zaujal a klientelu našel ve výstřednějších cizincích a lokálních celebritách. Problém je, že kde se pohybují bonitní turisté (Praha, Pařížská), tam je občas nebezpečno a otevřít si obchůdek s diamantovými produkty v nějakém nákupním centru, vybaveném „černými šerify“ z leknutí, je při dnešní vynalézavosti zlodějů hazard. V Hongkongu sice zrušili trest smrti, ale země stále není tak zcela suverénní a Čína, která popravy zachovala, si někdy nárokuje soudit čínské pachatele podle své jurisdikce, a tak si každý raději i v Hongkongu dává pozor na své prsty. O Číně je známo, že každý rok vynese víc trestů smrti, než celý ostatní svět dohromady. Smutné. Nicméně, nekrade se tam.

Petr Casanova s přispěním Petry Koudelové