Apple váhá: ohebný, nebo ohnutý iPhone

- Reklama -

Americký úřad pro patenty a ochranné známky zaregistroval patent číslo 8 603 574. Patří společnosti Apple a jde o „ohnutý dotykový senzor“.

Již v dubnu si výrobce iPhonů, iPadů a iPodů podal inzerát, v němž „hledá specialistu na displeje a nové zobrazovací technologie. V rámci týmu se bude věnovat LCD, AMOLED a ohebným monitorům.“

Ano, Apple chystá ohebné telefony i tablety.

Jak ukazují nákresy přiložené k patentové dokumentaci, Apple by měl využít tenký vodivý film, ne jen ohybné substráty. Oproti konkurenčním výrobcům Samsung a LG, kteří také pracují na ohebných displejích, totiž iPhony potřebují tenčí vrstvu. Zatímco konkurence volí při žhavení rychlé vysoké teploty, při nichž může zpracovat displeje s vysokým rozlišením, Apple se snaží dlouhodobě udržovat nižší teploty. Panel se pak postupně ohřívá, aby se navzdory ohnutí přizpůsobil vnějšímu sklu a nevzniklo hluché místo, které nebude poslouchat dotyk uživatele, protože digitizér bude příliš vzdálen. Apple zdokonaloval technologii tři roky, výrobní patent totiž poprvé přihlásil v roce 2010 – podepsáni pod ním jako vynálezci jsou Lili Huang, Seung Jae Hong a John Z. Zhong.

Zatím není jasné, zda Apple chce uvést displej pouze ohnutý, nebo rovnou ohebný. Samsung první smartphone s prohnutým displejem umístil zprvu opatrně jen na jihokorejský trh v obavě, jak ho veřejnost přijme. LG zkouší vertikálně ohybatelný displej s technologií OLED o tloušťce pouhých 0,44 milimetru. Obě firmy rovněž vyjely se zakřivenými televizory, ale opět s velkou obezřetností, co na to řekne zákazník.

Pro uvedení ohebného iPhonu hovoří jeho praktičnost. Přínos je v lepším úchopu – přístroj byste lépe přizpůsobili velikosti své dlaně. Děti nebo křehčí ženy by si nemusely stěžovat, že je iPhone příliš rozměrný. V kapse kalhot by pak pevná destička netlačila, jednoduše byste si ji při sedu vytvarovali dle stehna. A to opět bez ohledu na to, zda jste střízlíci nebo majitelé objemných svalů. Při cestování autem by šlo mobil „srolovat“ do odkládacího prostoru či držáku na nápoje tak, aby nevyskočil na podlahu. A tak dále.

O lepší skladnosti tabletů při přepravování v zavazadlech ani nemluvě.

Na druhou stranu cena za případné nepřijetí ohebného iPhonu a iPadu by byla vysoká. Začít jen s ohnutým displejem může být prozíravé. Nicméně získat náskok není na škodu.

-cas-

Foto: U.S. Patent and Trademark Office