7 inspirací, jak se dá vydělat na chytrém telefonu nebo tabletu

Dennodenně se potkávám se skepsí: „Už není v čem podnikat. Všechno bylo vymyšleno. Trh je obsazen.“ Lidé zapomněli, jak jednoduše se objevují příležitosti.

Proto dovolte stručný manuál, jak se vyrábí velký nápad:

1. Rozhlédněte se kolem sebe. Najděte častou činnost lidí.

2. Objevte problém, který lidem komplikuje tuto činnost.

3. Hledejte jednoduché řešení pro tento problém.

Výsledkem je, že pomůžete mnoha lidem v problému, který se netýká jen Vašeho okolí, ale dá se aplikovat zpravidla globálně. Chcete příklad? Dám Vám jich 7.

Fenoménem doby je mobil. Má ho téměř každý. Ne každý ale telefonuje. Levnější je esemeskovat, brouzdat na internetu, postovat statusy na sociální síť. Co lidem nejvíce komplikuje psaní na mobilu?

Nemusíte se rozhlížet. Vezměte si svůj mobil a snažte se psát na displeji za každé situace. Zjistíte, že za každé situace to nejde. A máme vyřešené body 1 a 2. Zbývá řešení. Popusťte uzdu fantazii. Jakými bizarnostmi se řeší problémy smartphonů? Dobrá rada: Připravte si mast na šíjové svalstvo – zabolí Vás od kroucení hlavou.

1) Jak udržet telefon i deštník

„Prsi! Prijed pro mne autem!“ „Prsi! Nestiham“ A podobné esemesky potřebujeme psát právě tehdy, když současně držíme deštník (a ve druhé ruce obvykle tašku, kterou nemůžeme položit na mokrou zem). Zkoušeli jste za této konstelace ťukat písmenka? Aby se uvolnily prsty, bylo navrženo speciální madlo, vypadající jako zbraň boxer, díky němuž veškerá váha deštníku je na ukazováčkové hraně ruky. Zpráva se nadále nepíše nejlépe, ale dá se to. Všech pět prstů je totiž volných.

2) Jak psát ve vaně

Poležení ve vaně není nakrátko. Chceme-li využít čas, řešíme tu „korespondenci“. Na zvlhlé prsty ale dotykový displej přestává reagovat. Čím tedy psát? Řešením je nosní nástavec. Pro Pinocchia je to o zvyk a neinformovaná partnerka, která vejde náhle do koupelny, asi bude v šoku, že žije s Marťanem, ale účel světí prostředky.

3 + 4) Jak mít přehled o displeji při jízdě s kočárkem

Dětský kočárek je dopravní prostředek na způsob auta. Řízení také vyžaduje pozornost a držení „volantu“ oběma rukama. Nicméně kam pak uložit telefon? „Uvidím příchozí sms?“ „Uslyším vyzvánění, když současně nadává potomek?“ „Kam jsem ho vlastně dala?“ Mít ho stále na očích umožňuje držák známý z aut. Také do něj se bezpečně usadí přístroj a je potom natolik pevný, aby se na displeji i za jízdy pohodlně vyťukávaly zprávy nebo přijal hovor na hlasitý odposlech.

Stále však není vyřešeno, jak současně držet telefon i oběma rukama kočárek. To je tedy zvláštní další inspirace pro přemýšlivé…

5) Jak ovládat dotykový displej v zimě

Mrzne, až praští. Abyste napsali byť stručnou odpověď nebo zadali, kde je nejbližší kavárna, to vyžaduje opustit teplo kapes či sundat rukavice a jít s holýma rukama na trh. Po chvíli máte bříška jako led, div nerozbijete displej. Proto vznikly speciální hřejivé rukavice se třemi bílými konečky označujícími prsty, jež je možné při psaní použít. Tyto vpletené náprstky z technologické vlny jsou vodivé, zprostředkují tedy kontakt mezi pokožkou a snímačem. Na jiné rukavice dotykový displej nereaguje.

6) Jak vidět na displej i za prudkého slunce

Druhý klimatický extrém. Vedro, pláž, nuda. Chcete se podělit o zážitky, protřídit pořízené fotky – ale jak na ostrém slunci vidět na displej? I když výrobci telefonů vymazlují svá odstínění, stále to není ono. Než čekat, co kdo vymyslí, stačí si za sekundu nasadit jednoduchou stříšku. P.S.: Určitě by šly i designově vkusnější…

7) Jak psát na hladkém displeji, když nevidím 

Domníváte se, že nevidomí jsou příliš malý okrajový trh? Omyl, na světě jich je 45 milionů. I oni chtějí čepat výhody chytrých telefonů a nežít v pravěku. Ale hladký displej nemůže mít výrůstky jako klávesnice s vytlačeným Braillovým písmem. Řešení jim nabízí několik aplikací, které pracují například s hmatem a hlasem.

A takových zlepšováků se jen na telefon dají vymyslet stovky. Pokaždé oslovujete obří trh, který navíc zdvojnásobuje fakt, že produkty lze využít jak na smartphone, tak na tablet. Ostatně v roce 2015 má tyto přístroje používat každý sedmý člověk na Zemi. Máte dva roky času. Co takhle jít v roce 2016 do finančního důchodu?

Petr Casanova