Prohnaný Harry Winston sám sebe prodá a pak uteče k diamantům

Schyluje se ke kurióznímu dealu. Hodinářský mastodont Swatch Group posílí svou pozici největšího výrobce hodinek na světě. Jen souhlas antimonopolních úřadů dělí Švýcary od převzetí americké značky Harry Winston. Firmy jsou dohodnuty.

Klenotník-hodinář Harry Winston ale stihne provést „majstrštyk“. Z inkasovaných peněz restartuje svůj diamantový byznys. Pod jiným názvem a bez Swatch Group.

„Swatchky“ známe jako barevné hodinky z plastu, levnou značku. Jsou to klamavé mimikry. Pod slabou slupkou je silný kapitál. Swatch Group kontroluje 18 značek, nejméně v pěti případech slavnějších. Od starých manufaktur Breguet, Blancpain, Jaquet Droz, Glashütte Original, Tiffany & Co. a Omega přes sportovnější a trendy značky Tissot, Rado, Calvin Klein, Certina, Hamilton a Longines až k dětské raritě Flik Flak. Obchodně to vychází báječně. Výsledky hospodaření za krizový rok 2012 ukazují zvýšení tržeb Swatch Group o 14 % na 8,14 miliardy švýcarských franků (172 miliard Kč), rekordní hodnotu v historii skupiny. Její výhodou je plastičnost nabídky. Oslovuje všechny trhy i cílové skupiny. Teď podmínky převzetí akceptoval také Harry Winston. Skupina Swatch přebere pracovní smlouvy 535 zaměstnanců, Winstonovy dluhy ve výši 250 milionů dolarů a navrch přidá 750 milionů dolarů. Akvizici v celkovém objemu 19,2 miliardy Kč nezastaví ani antimonopolní úřady.

Podívejme se na deal z pohledu obou společností. Pro Swatch Group je to obchod desetiletí. Tak dlouho skupina nepohltila žádnou hodinářskou značku, jen několik výrobců komponentů. Posiluje v době, kdy věří v zesílení kurzu amerického dolaru a oživení růstu na trzích v Evropě a Číně. Tyto brzdy vloni zpomalily tempo růstu světového trhu s luxusním zbožím na 5 %. Předloni činil růst 13 %. Produktově si Swatch Group usmíří ženy. Z nehodinářských značek jsou ve skupině jen Endura a Pierre Balmain, módní značky spíše pro muže. „Diamanty budou stále nejlepším přítelem ženy,“ tvrdí Nayla Hayek (na snímku), předsedkyně správní rady Swatch Group. Uvědomuje si, že historicky má Harryho Winstona, amerického klenotníka zemřelého před 35 lety, veřejnost spjatého s drahými kameny. To ano, jenže…

Z Harryho Winstona se již bez účasti Swatch Group stane opět diamantový těžař, kterým dříve byl. Polovina Harryho Winstona, těžařská společnost Harry Winston Diamond Corporation, totiž není do výše uvedené akvizice zahrnuta. Swatch Group se tak rozhodla jen zdánlivě rozumně. V účetním roce 2012 totiž Harry Winston zaznamenal nárůst tržeb za luxusní zboží o 19 %, zatímco tržby z těžební činnosti byly konzervativnější, narostly jen o 4 %. Prostým okem – diamanty nebrat. My jsme však nalezli ještě jiná čísla, úplná. A z nich možná Švýcarům dobře nebude:

Těžební činnost společnosti Harry Winston/Harry Winston Diamond Corp.:

tržby 290 milionů dolarů, EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) 127,50 milionu dolarů, provozní zisk 49 milionů dolarů.

Výroba luxusního zboží společnosti Harry Winston:

tržby 412 milionů dolarů, EBITDA 32 milionů dolarů, provozní zisk 19 milionů dolarů.

Resumé: I když se v luxusním zboží protočilo více peněz, zisk byl ani ne poloviční.

Harry Winston je těžařsky aktivní hlavně v Kanadě, kde spoluvlastní diamantový důl Diavik společně s místní firmou Rio Tinto. CEO těžařské větve značky Harry Winston, Robert Gannicott (na snímku), vyslovil myšlenku, kterou není dobré přeslechnout: „Na světě jsou momentálně dvě největší těžařské společnosti, které se shodně snaží zbavit aktivit spojených s využíváním diamantu jako komodity. Těžba diamantové hmoty je natolik sofistikovaná, že by neměla být rozmělňována starostmi se zpracováváním diamantů a jejich uváděním na trh. Jednou z těchto dvou společností je Harry Winston.“ A dodal zcela konkrétně: „Máme předjednaný budoucí odkup 60% podílu v Diaviku. Potřebovali jsme na to jediné – hotovost.“

Hotovost nyní dodá Swatch Group. Harry Winston nedodýchá. Naopak, oddlužený a posílený se nadechne a zavrtá se hluboko pod zemský povrch. Čas ukáže, zda tvorba hodinek je výnosnější než těžba diamantů. Teď je jisté jedno: Po schválení akvizice se Swatch Group se diamantová odnož Harryho Winstona přejmenuje na Dominion Diamond Corporation. Komerční spojení s Winstonem již nepotřebuje.

Petr Casanova