Nad Dubrovníkem vyroste golfový resort

Golfisté budou mít už příští rok v mapě Evropy zapíchnutou novou vlaječku. Hru přitom budou moci spojit s rodinnou dovolenou, aniž by nehrající členové zvláště nadávali. Autority v Dubrovníku totiž daly souhlas s kontroverzním projektem výstavby golfového komplexu přímo nad chorvatským letoviskem.

Projekt vymyslel izraelský podnikatel Aaron Frenkel, který na 310 hektarech vybuduje dvě osmnáctijamková hřiště, dva hotely, 240 vil a 400 apartmánů. Design hřiště povede australský golfista Greg Norman. Výstavba začne ještě tento rok, Frenkela bude stát odhadem miliardu eur.

Frenkel tvrdí, že resort ještě zvýší a zatraktivní turistický ruch. Ročně do Chorvatska míří přibližně 11 milionů návštěvníků, což je téměř třikrát více, než činí 4,2milionová populace Chorvatska.

Za golf vehementně kopal starosta Dubrovníku Andro Vlahusic, který si přál jakkoli využít prostor na hoře Srdj. Kromě golfu měl ještě v zásuvce druhou variantu: nádraží. Naopak odpůrcům vadilo, že s golfovým hřištěm může být narušen ráz města, které je na seznamu památek UNESCO. Vyvolané referendum žádný výsledek nepřineslo, protože k urnám nepřišlo dost lidí.

-cas-