Další dvě loupeže. Zlatníci odvážejí klenoty, Cartier výrazně posílil ochranku

- Reklama -

Nejdražší nákupní třídu v Praze obchází zděšení. Již tři klenotnictví v Pařížské a jejím „předsálí,“ na Staroměstském náměstí, bez větší šance předaly své poklady lupičům. Šlo o švýcarské butiky Bulgari (psali jsme zde), Girard-Perregaux a jedno klenotnictví, u něhož ještě zjišťujeme detaily. U prvních dvou případů zjevně nešlo o tytéž pachatele. V Bulgari (Pařížská 15) loupila dobře organizovaná maskovaná čtveřice, která přijela kradeným autem z Německa. Lup: 7 milionů Kč. Ze Girard-Perregaux (Staroměstské náměstí 6) si učinila bankomat rusky hovořící dvojka, která se ani netrápila s čepicí, brýlemi, vousy a kamerou. A hlavně – byla agresivní. Lup: 2 miliony Kč. K tomu za chvíli.

Majitelé a provozovatelé ostatních butiků mají logicky strach. Ulicí sice pravidelně chodí policejní hlídky, ale jejich pohled je odvrácen od výloh. Kontrolují, jak je u české policie zvykem, především, na které ze zaparkovaných aut umístit botičku. Lupiči i díky tomu neváhají drze loupit za dne na druhém nejfrekventovanějším náměstí v ČR, Staroměstském. Chyba je ale i na straně butiků, a to hned dvojí:

1. Neuváženě veřejně prezentují své produkty. Velkolepé otevírací akce a klenoty v záři reflektorů a drahých reklam přitahují pozornost a nikdo nezaručí, že zrovna oči sběratele, fanouška, klienta. Chyba číslo 1 je navíc fatální, když…

2. …butiky nejsou dostatečně zabezpečeny.

Teprve nyní, od Staroměstského náměstí po hotel InterContinental, celá Pařížská posiluje ochranku. Jako na manévrech vypadá zejména Cartier: čtyři gorily uvnitř a dvě hlídkují venku. Nesmíme poblíž ani fotit. Cartier je na adrese Pařížská 2. Za rohem je vyloupený Girard-Perregaux, na stejné straně přepadené Bulgari. Cartier to má zkrátka ze dvou stran. Střelný prach z kapes přítomných strážců je cítit i v Bulgari. Další značky lifrují své nejdražší šperky do bezpečí. Bezpečnostní experti nám sdělili, že při přepadení není šance majetek uhájit. Jakmile prodavači někdo přiloží nůž na krk, udělá cokoli, jen aby přežil. Odemkne jakýkoli trezor, odevzdá cokoli. Klenoty budou v bezpečí jen tehdy, když tady nebudou,“ uvedl majitel jednoho z butiků, který je sice mírně stranou Pařížské, ale ve své prodejně má skvosty za stovky milionů korun. Z pochopitelných důvodů nechtěl být jmenován. Před jeho obchodem teď stojí bodyguardi a do vozu se nosí souprava za soupravou.

Co se to dnes vlastně děje? Je to náhoda, nebo jdou zloději najisto? Obětí jsou vždy švýcarské značky, které by bezpečnost měly mít v malíčku! Girard-Perregaux, značka s tradicí od roku 1791, jako by nebyla na východní trh vůbec připravena. Vše proběhlo tak jednoduše. S paralyzovaným jediným prodavačem v obchodě:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OvJfK9Xysfc[/youtube]

Do prodejny vstoupili v poledne jako zájemci o několikery hodinky. Protože ty byly uzavřené v bezpečnostních vitrínách, které nejdou rozbít ani otevřít bez specifické autorizace, lest byla triviální. Usadili se do křesla a nechali si naivním prodavačem vyjmout nejlepší kusy z vitrín. Ve dvou byli proto, aby se jeden muž po chvíli zvedl a předstíraje obhlédnutí dalších modelů ve vitrínách, popošel až do zadní místnosti pro personál. Prodavač jej okřikl a muž se vrátil. Nenápadně se tím ale ujistil, že v butiku nikdo další není. Zbýval poslední krok. Požádat prodavače, ať vyjme ještě cokoli. Jen se prodavač otočil, jeden z pachatelů vytáhl nůž, přiložil jej prodavači zezadu na krk a odtáhl ho do zadní místnosti. Vše potvrzuje záznam z kamery.

Zbabělou nadstavbou bylo, že po odvlečení prodavače zaběhl dozadu i druhý muž a oba opakovaně prodavače kopali, bili a následně páskou (na snímku ji menší muž drží v ruce) připoutali k židli. Tento bod si mohli odpustit a byla by to – hantýrkou podsvětí – čistá práce. I to ovšem napovídá o původu a duševní prostotě grázlů. Poté se vrátili do hlavní místnosti. Jeden ze stolu a druhý z otevřené vitríny sebrali několik hodinek v celkové hodnotě dvou milionů korun. Nikdo je neobtěžoval.

Znakem amatérismu, nad kterým se pozastavují i policisté, je, že oba muži neměli masku, z kamery jdou dobře identifikovat a hrozí jim až dvanáct let basy. Jako by byli hloupí a jen si od někoho nechali říci: Hele, běž tamhle a chtěj tohle. Policisté se bohužel setkávají s případy, kdy zloději mazaně následují „doporučení“ luxusně zaměřených časopisů. Zejména nákupní bedekry s ruskou mutací a ruskojazyčné lifestylové časopisy, které jsou běžně k zakoupení za pár korun v jakékoli trafice nebo na benzince, nevědomky poskytují návod, o který butik se ve východním směrem orientované Pařížské teď zajímat. Policie tedy apeluje na majitele butiků, ať ve svém zájmu důsledně rozvažují jakoukoli reklamu.

-cas-