Bude konec světa? Hodinky De Bethune říkají, že …

- Reklama -

Je to nejskloňovanější datum posledních let. 21. prosinec 2012. Právě v tento pátek má podle Mayského kalendáře skončit svět. Alespoň v té podobě, v jaké ho známe. Nechceme zde přitom spekulovat o tom, zda to znamená např. zánik eura. A již vůbec nehodláme rozvířit diskuzi o přesnosti měření času na zemi, podle kterého třeba již rok 2012 dávno uplynul. Nebo jsme od něj desetiletí vzdáleni.  Místo toho si hodláme posvítit na hodinářskou značku De Bethune, která tuto událost oslavuje 12kusovou limitovanou edicí unikátní časomíry. Nazvaná je prozaicky Ninth Mayan Underworld (Devátý mayský podsvět), což je období, ve kterém se podle kalendáře nacházíme. A které má právě na konci prosince skončit. Tedy pokud je dnes opravdu 31. leden 2012!


Přesnost ovšem není ani doménou samotných hodinek. Tedy… mechanický strojek Calibre DB2005 s šestidenní rezervou nátahu dokáže měřit čas na 1/8 sekundy, při pohledu na číselník však vteřinovou ručičku nezaregistrujete. Prim místo toho hraje pozadí, které ručně gravírovala Michèle Rothen. Ta venkovní prstenec vyčlenila mayskému číselnému systému, zakomponovány jsou sem rovněž modré odrážky nahrazující klasickou stupnici od 1 do 12. Prostřední prstenec prezentuje dvacet hieroglyfů různých božstev, zvířat a posvátných objektů, zatímco centrální část hodinek odkazuje na tzv. baktun. Tedy období, na jaké se mayský kalendář počítá. Jeden baktun symbolizuje 144 000 dnů, ten aktuální třináctý má končit právě letos.


Mimo zlaté pozadí s rytinami dominují hodinkám De Bethune průhledné safírové ručky, které pro lepší viditelnost lemuje modře lakovaná ocel. Na 44milimetrové pouzdro bylo použito bílé zlato, řemínek je z aligátoří kůže a sklíčko z nepoškrabatelného safíru. Cena byla stanovena na 90 000 CHF (1 890 000 Kč), což znamená, že 12 sběratelům exkluzivních hodinek se konec světa pěkně prodraží. Zejména v okamžiku, kdy se 22. prosince 2012 ráno probudí a planeta bude držet stále pohromadě!