Vodní sommeliér. Doporučí k jídlu vodu

- Reklama -

Lidé umějí obdivuhodné věci. Standardem dobrých restaurací je sommeliér přes víno, belgická Les Moules na rohu Pařížské ulice v Praze má pivního sommeliéra, který s jídlem páruje více než 100 druhů piv, a v Ray’s & Stark Baru, situovaném v budově Uměleckého muzea Los Angeles, je ojediněle citlivý muž, Martin Riese.

Je vodní sommeliér. Máte za to, že ve vodě není rozdíl? O opaku Vás přesvědčí pohled do Martinova 45stránkového Water Menu tohoto baru. Riese zde rozebírá nabízených celkem 20 druhů vod – od norské Voss přes francouzskou perlivou vodu Badoit až ke kanadskému Bergu. „Osobně jsem velký fanoušek tasmánské dešťové vody, ale tu není dovoleno dovážet sem, do Spojených států,“ lituje Riese.

Pochází z Německa a jeho současný americký zaměstnavatel ho objevil právě v německé restauraci, pro kterou sestavil 40položkové menu pouze z vod. To už je čtyři roky. Když rozevřete lístek v LA, čtete něco podobného. Kromě minerálního obsahu každé vody zjistíte její pH, míru sladkosti/slanosti i povahu buketu. Ano, i voda je sladká nebo hořká, mívá v chuti i vůni různé tóny. Alespoň Riese je cítí…

Ačkoli na světě je spousta druhů vod, Riese si tu nejlepší musel sám vytvořit. Vyobrazená 9OH2O je jeho vlastní voda. Litr stojí 16 dolarů, tedy asi 300 Kč. V zájmu osvěty Riese v baru plánuje dokonce „vodní degustace“, za 12 dolarů tu labužníci ochutnají průřez nejlepšími vodami. „Dosud jsou zákazníci zvyklí na párování jídla s vínem a pivem. Je na čase kombinovat pokrmy s vhodnou vodou.“

Zajímavá služba. Otázkou je, jestli má budoucnost v Česku, kde se virálním hitem a zdrojem obecného pohoršení stal nápojový lístek jedné mimopražské Potrefené Husy, která nabízí malou kohoutkovou vodu za vyšší cenu než malé světlé pivo.

I když je voda nejdůležitější součástí člověka a tvoří přibližně 62,5 % těla, mnozí lidé za vodu příliš platit nechtějí. Natož aby řešili, která je kvalitnější a zdravější.

Zvláštní paradox.

Další zajímavé profese a podnikatelské záměry oceňujeme v časopise FC.

-cas-