Spor o zlaté párátko. Ukradl ho Američan Češce?

Dřevěné párátko je nástroj společenského znemožnění. Ačkoli jej restaurace nabízejí, vyrýpávat jím kousky konzumovaného pokrmu z prostoru mezi zuby je nechutné, tím spíše, když ročně se párátkem zraní v průměru 8800 lidí na světě, kterým musí být přivolán lékař. Návrhář Jamie Piekkola se tedy rozhodl navrhnout a vyrobit takové párátko, které nezpůsobí faux pas ani krvácení dásní či zadření dřevěné štěpiny. Stojí mezi 35 a 60 dolary, zatímco dřevěné asi 2 halíře. Jak jsme ale zjistili, má to ale jeden háček: podobné párátko již navrhla česká zlatnice. Bude Piekkolu žalovat?

 

Třicetiletá Radka Kovačíková, rodačka z Fulneku, loni v prosinci v ostravské galerii Industrial Gallery pořádala výstavu Miluji zlato a nestydím se za to. Zlatem pokrývala nejen šperky, ale i předměty běžné spotřeby s tím, že tuto látku považuje za přirozenou součást lidské kultury. Veřejnost tak překvapil pozlacený osvěžovač vody v záchodové míse, zlatý kráječ chleba nebo právě zlatá párátka, jejichž cena se odhaduje na 8000 Kč. Piekkola jde s cenou na zlomek této částky. Rozdíl byl v ryzosti zlata, Piekkola totiž mezi zuby používá co nejtvrdší zlato, zatímco 24karátové je nejměkčí a spíše na ozdobu, jenže mnohem dražší. Sebral Kovačíkové její nápad a snaží se ho zpeněžit? Nebo jde o shodu náhod?

Je možné, že se Kovačíková s Piekkolou nikdy neviděli, ale nelze to vyloučit. Ona vystudovala Střední uměleckou školu v Turnově a Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě. On prý neopustil Spojené státy. Ona se věnovala oboru zlatnictví a stříbrnictví a sbírala zajímavé inspirace na internetu a různých publikacích, on také. Ona žije střídavě v Česku a USA, Piekkola, kterému je 37 let, žije v Minneapolisu. Že by o zajímavých nápadech Kovačíkové někde slyšel a napadlo ho také ze zlata udělat spotřební materiál? Že přichází se zlato-titanovým párátkem pouhých šest měsíců po výstavě Kovačíkové, to je zvláštní náhoda. Faktem je, že Piekkolovo párátko je nealergické a zuby na něj nereagují nijak nepříjemně. Skelet je ze speciálního titanu 6Al-4V, ale zakončen zlatem, proloženým tritiem.

Piekkola, kterého jsme kontaktovali přes Facebook, tvrdí, že žádnou Kovačíkovou nezná, nikdy neslyšel o ní ani její tvorbě a zlaté párátko tvrdí jen zlomek jeho portfolia. Pracuje v tomto případě i s jinými materiály, které nereagují na zuby, jsou stylové v restauraci a nezanechávají v ústech nebezpečné dřevěné odštěpky.