Onassisova jachta kotví v Londýně. A neodplouvá. Je z ní restaurace

- Reklama -

Jedna z nejdražších, ne-li nejdražší restaurace v Londýně, stojí na Temži. Na boku má nápis Christina O a porovnáním s dobovými fotografiemi je již jasné, že jde skutečně o bývalou jachtu řeckého rejdařského magnáta Aristotela Onassise, který ji koupil roku 1954 a nazval po své dceři. Zde je na snímku z března 1970 poblíž Onassisova soukromého ostrova Skorpios.

Objevili jsme ji nedaleko přístavního mola Canary a jak jsme se ujistili, přijímá rezervace na večeře a koktejlové večírky na několik měsíců dopředu. Fotit uvnitř jsme nicméně nesměli, ale atmosféra se nezměnila. Jako by se vrátily Onassisovy časy. Tehdy vypadala takto:

Z dnešního jídelního lístku je patrné, že večeře vyjde osobu asi na 500 liber (15 000 Kč), což není maličkost. Není to špatný byznys, uvážíte-li, že na palubu se vejde 35 hostů ke stolům a při koktejlech se dovnitř vtěsná až 150 hostů.

Onassis na 99metrové lodi hostil zejména v 50. a 60. letech zajímavé lidi. Fotografie prokazují přítomnost monackého prince Rainiera s chotí Grace Kelly, Marilyn Monroe a Johna F. Kennedyho, který byl právě na této jachtě představen Winstonu Churchillovi. Jen podívejte:

Na piano v hudebním saloně hrál i Frank Sinatra. Onassis si do kajuty vodil Marii Callas. No, ale dost bulváru! Oči přecházejí z výzdoby obývacích prostor, kde jsou lampy z francouzského křišťálu a obrazy od Renoira.

Jachta je prozatím pevně ukotvená, ale není to dogma. Bylo nám sděleno, že je stále provozuschopná, renovace před deseti lety se netýkala jen interiérů. Může se tedy plavit například po Středozemním moři a Karibiku s tím, že pronájem by přišel cca na 65 000 liber (1 950 000 Kč) na den. To je docela ranec, uznáte! Do této chvíle se zájemce nenašel, Christina O tak nadále kotví v Jižním přístavišti v docích West India a těší se na žně zejména během letní olympiády v Londýně. To bude smetánky! Obnoví se staré zlaté časy?