Mezi diamantovými příbory kupodivu chybí nůž. Najíte se jen s vidličkou a lžicí či hůlkami?

- Reklama -

Koluje vám v žilách modrá krev? A máte raději kaviár než chleba se solí? Pak určitě začněte zvažovat návštěvu společnosti FooFitch. Ta do své nabídky zařadila diamantové příbory, s nimiž vám jídlo bude chutnat o poznání lépe. Ačkoliv již při první ochutnávce pořádného steaku narazíte na jeden problém. Není čím jej ukrojit. Firma totiž poněkud netradičně do svého setu zařadila vidličku, lžíci, hůlky a dva stojánky. Nůž ovšem budete hledat marně. Že by soudruzi z Velké Británie někde udělali chybu?

Ale kde že! FooFitch pouze vychází z tradic stolování. Britská aristokracie totiž v 17. století byla zvyklá klidně i na 12chodovou večeři, k jejímu zpracování však postačila jen jedna sada příborů. A tu mnohdy tvořila jen vidlička a lžíce s jednou ostrou stranou pro krájení. Zvyky se ovšem od té doby trochu změnily, proto i FooFitch poněkud ustoupilo z přísné etikety. Nůž vám tak klidně vyrobí ve stejném stylu, ovšem pouze na požádání.

Další z paradoxů se pro změnu týká hůlek. Ty se poprvé objevily v roce 1766 před naším letopočtem v Číně za vlády dynastie Shang. FooFitch však design pro svou nabídku obšlehlo v současném Japonsku. Mincovní stříbro, z nějž je celá kolekce vyrobena, je evropského původu, zatímco pavé diamanty (9 pro každý kus z kolekce) byly vytěženy v Africe. Že se vám na tento mezinárodní mix začínají sbíhat chutě? V takovém případě doufáme, že vám je nezkazí cena 5500 GBP (160 000 Kč)!