Dámské restaurace, hit ve světě, v Česku úplně chybí

- Reklama 4 -

Milé čtenářky: Už máte dost „kavalírů“ po svém boku, kteří vám ani nepomohou z kabátu? Chcete konečně otevřít stavidla štěbetání nad dobrou sklenkou?

Milí čtenáři: Vyčerpává vás stolovací etiketa, přemýšlení nad tím, kdy ženě máte a nemáte přisunout židli? Hledáte byznys prosperující v každé době?

FirstClass.cz pro obě kategorie nalezl řešení v oblasti luxusních služeb. Prudérní Dubaj, megalomenské Las Vegas, konzervativní Londýn i velká Čína, čtyři odlišné kultury, zavádějí nový typ restaurací, který v Česku dosud chybí a má budoucnost. Trhlina na trhu má jméno „female-only“ restaurace, zaměřená pouze na ženy. Pro podnikavého Čecha je to cesta k výdělku, pokud ovšem koncept správně uchopí.

Tak předně, s feminismem to nemá nic společného. Ani se zákazem vstupu pro muže. I když pravidla dámsky orientovaných restaurací se stát od státu liší, tak jako kultury, většinou platí, že muž vstoupit může, ale nebude se cítit ve své kůži. Vzdálené přirovnání: jako heterosexuál v gay baru. Koncept je postaven tak, aby především ženě bylo fajn. SHe (v překladu ONa), female-only steakhouse v Las Vegas, který na Nový rok otevřela známá herečka ze seriálu Zoufalé manželky Eva Longoria (na snímku dole), to naznačuje už svým menu: lehká jídla, menší porce a dámské soft drinky. Prostor po nočním klubu Eve a restaurantu Beso, upravený do stylu 20. let minulého století, má uprostřed taneční parket a přehlídkové molo, koldola zrcadla a zavěšené křišťály. Napůl diskotéka, napůl bar. Ženy tu mládnou, zapomínají, v odrazu skel se rády neustále monitorují. Zkrátka dámské prostředí.

Ve Spojených arabských emirátech a Saúdské Arábii je jiný svět a podniky slouží pro jistou společenskou kompenzaci žen. Muži mají zákaz vstupu. Oficiálně proto, aby konzumentky alespoň zde měly čas pro sebe a nebyly vystaveny obtížnému harashmentu, okukování. Naopak v čínském městě Zhengzhou muž do dámské restaurace smí vstoupit, ale jedině v doprovodu ženy. Psychologie tady funguje jinak než na Blízkém a Středním Východě, ale také logicky. Ženy se totiž mezi řečí chtějí tu a tam podívat na hezkého muže, případně jeho partnerku zkritizovat…

Odevšad se dá vzít částečná inspirace.

Česku je kulturně nejbližší evropský kontinent. Nejvíce dámsky orientovaných restaurací má Londýn: diskusní restauraci The Sorority Club (na snímku dole), degustační klub Dea Latis s ochutnávkami piva, a hlavně STK, steakový řetězec Američany vyvinutý na míru ženám. Prvního února bude na Frith Street otevřen women’s-only restaurant KC’z Bar, a sice na místě bývalého Sofa King Cool.

Češky by koncept mohly uvítat. V restauraci jim mnohdy nejde primárně o jídlo, ale o socializaci, tedy společnost a popovídání. Zatím z toho těží kavárny a pizzerie s lehkými jídly a saláty. Muž zpravidla diferencuje oběd/večeři obchodní (kdy o jídlo tolik nejde) a privátní (kdy o jídlo jde především). Potřeby žen a mužů se tak občas liší, navíc ženám, když už volí pánskou společnost, schází kavalír. Takový, který do restaurace vejde první, ale z restaurace jde až za ženou. Který do schodů vychází za ní, ze schodů schází před ní. Který pomůže z kabátu a nikdy neusedne první, ale kdykoli žena vstane, vstane s ní. Který nejí rychleji či pomaleji než ona a v přesné míře mlčí a hovoří, aniž by nudil nebo naopak obtěžoval svými názory.

Pro značnou část mužů je stolovací bonton prokletí. Nevědí, kdy jsou trpění a kdy už dotěrní. Dámská chyba u stolu neexistuje (pokud se faux pas dámy vyskytne, správný gentleman ho nevidí), zatímco chybuje-li muž, je to nemehlo. Nechápou, jak se mohou chovat zábavně, když obsáhnout celou etiketu žádná legrace není.

„Female-only“ restaurace dopřávají každému to, co potřebuje. Ženám relax (jak je lichotivé, když je muži-číšníci obsluhují!), mužům pocit obchodního naplnění a zisk.

Petr Casanova

- Reklama 5 -