Bartoškův filmový festival chystá dražbu bez dražby

- Reklama -

Jako každoročně se koná mezinárodní filmový festival v Karlových Varech a jako každoročně se bude dražit vzácná láhev. Tedy dražit… žádná dražba šampaňského Moët&Chandon letos ve skutečnosti neproběhne. Nový majitel „dražené“ láhve je totiž předem vybrán. A my víme, že za láhev zaplatí 100 000 Kč.

Ne, žádná další karlovarská losovačka, kterou město Karlovy Vary „vybíralo“ dodavatele stavby sportovní haly. Láhev Moët & Chandon Mathusalem si podle domluvy odkoupí přímo výrobce, šampaňský dům Moët&Chandon, do své sbírky. Už to nás donutilo se o láhev více zajímat. Vždyť Moët & Chandon je s červeným kobercem spojen už dlouhá léta a po celém světě. Kdyby měl kupovat každou láhev, které podepisovali George Clooney, Penélope Cruz, Jude Law či Pedro Almodóvar, kam by přišel? Co tedy je na této karlovarské láhvi tak drahého?

Zjistili jsme toto: Pro 47. ročník MMF byla vyrobena speciální zlatá láhev, jejímž hlavním pokladem je rubín od šperkaře Roberta Coina ve výbrusu typu „navette“. Vzniklý oválný tvar září tisícem odlesků a legenda praví, že tento typ výbrusu byl vytvořen na objednávku francouzského krále Ludvíka XV., který toužil po šperku připomínajícím tvar úst jeho milenky Madame de Pompadour. Na její počest bývá tento brus nazýván marquise, „markýza“. Sběratelská hodnota láhve je nikoli v rudém drahokamu jako takovém, ale mistrné dovednosti jeho vsazení. Málokterý šperkař si troufne nalepit kámen na obyčejný papír. V tomto případě Roberto Coin obdivuhodně dlouhé hodiny pomalu nanášel kamíneček po kamíneček do zlatého listu tak, aby se neodloupl. Není větší potupa než vypadnutý kamínek ze šperku! Sami jsme zvědavi, zda láhev vydrží pohromadě až do 5. července a Moët Party.

Jedno Moëtu chválíme: propojit etiketu s markýzou de Pompadour je příznačné. Milenka Ludvíka XV. totiž zbožňovala šampaňské Clauda Moëta, propagovala jej i před svým vlivným okolím a na její popud dokonce začal Moët v roce 1750 dodávat nápoj na královský dvůr ve Versailles. A šperky k Madame de Pompadour patřily neméně – její soukromá kolekce obsahovala mnoho šperků včetně náhrdelníku s 547 diamanty. Budiž jí kladeno ke cti, že všechny své klenoty věnovala (dokonce dvakrát) francouzské královské pokladně, aby vypomohla zemi během válek. Není divu, že právě do této láhve zainvestuje francouzský patriot Moët&Chandon. Něco však přece pochopit nemůžeme: název. Z jakého důvodu se tato láhev jmenuje Mathusalem? Metuzalém byl muž symbolizující požehnané stáří 969 let. Markýza de Pompadour si věčně stará zrovna nechtěla připadat. Napadá vás důvod?