Ellison koupil už druhou aerolinku, chce mít jak převážet turisty na svůj ostrov

Když Larry Ellison, osmý nejbohatší muž světa, zakoupil havajský ostrov Lanai i s jeho obyvateli, mnozí to měli za rozmar. Leč majitel softwarové společnosti Oracle má návratnost propočítanou. Z ostrova, kde vlastní 98% obchodní podíl (minoritu drží lokální vláda, aby byla zainteresovaná na výnosnosti), chce učinit letovisko.

68letý Američan s jměním 40,1 miliardy dolarů vyčlenil na koupi ostrova 600 milionů dolarů a dalších 200 milionů dolarů na investice. Komplexní plán jsme přiblížili zde.

Ellison již rozjel výstavbu luxusního resortu na ostrově – aby bylo turisty kde ubytovat. Za personál poslouží domorodé obyvatelstvo. K dopravě hostů na ostrově, která nebude spoléhat na poněkud labilní místní firmičky, poslouží dva kanály. Po vodě je zajištěn Maui Ferry Service, provozovatele lodní přepravy z Maui na Lanai nedávno Ellison zakoupil. Pro přepravu vzduchem pak získal lokální leteckou společnost Island Air, sídlící na Honolulu. Dnes podle našich informací uzavřel smlouvu o akvizici další aerolinky – go! se sídlem také na Honolulu.

Aerolinku go! vlastní a od roku 2006 provozuje společnost Mesa Air Group z amerického Phoenixu. Nízkonákladový dopravce používá pět letadel Bombardier CRJ-200. Doposud létal pouze mezi ostrovy Honolulu a Hilo. Ellison počítá s tím, že na Lanai bude stahovat klienty z menších letišť Hoolehua na ostrově Molokai, Kapalua a Hana na Maui. Na Havaji se hovoří o tom, že Ellison chystá skoupit ještě místní Mokulele Airlines. Zdá se, že počítá s opravdu hodně letadly a piloty…

Celý Ellisonův unikátní projekt jsme detailně představili předplatitelům časopisu FC v minulém vydání, které je již vyprodáno a dostupná je pouze elektronická verze.

-cas-