Rybolovlev uhájil ostrov Skorpios, Řekové musejí dluh umořovat jinde

- Reklama -

Krásný černošedý privátní tryskáč Airbus A319-133 CJ s imatrikulací M-KATE, nazvaný podle jeho dcery Jekatěriny, přistál na malém letišti v severozápadním Řecku. Dmitrij Rybolovlev, 46letý ruský obchodník s průmyslovými hnojivy, pod schůdky přesedl do přistaveného vozu a společně s Jekatěrinou zamířili nejprve na rybí trh a poté za starostou Lefkady. Kostas Aravanis, nastoupený v pozoru s dalšími úředníky, 14. nejbohatšímu Rusovi s majetkem 9,1 miliardy dolarů, potvrdil, že je a zůstane majitelem ostrova Skorpios. Ukončil tak námi popisované rozpory.

Transakci, kterou Rybolovlev koupil slavný ostrov za 88 milionů dolarů od vnučky a dědičky známého rejdaře Aristotla Onassise, zpochybnily vládní špičky. Ministr financí Jannis Stournaras dal prověřit Onassisovu závěť, která prý měla zakázat komukoli z rodiny, včetně 28leté vnučky Athiny, prodat rodinný poklad, na němž se v roce 1968 Onassis oženil s bývalou první dámou Ameriky Jacqueline Kennedy a kde jsou pohřbeni členové rodiny. Takový výslovný paragraf však neobjevil. Řecké noviny navíc otiskly znepokojivé fotografie buldozerů, čekajících na břehu Skorpia, a opatřily je hysterickými titulky o srovnání této Onassisovy pozůstalosti se zemí.

„Po osobní schůzce jsme přestali mít obavy ze záměrů rodiny Rybolovlevových. V jejich zájmu je zvelebit ostrov, k čemuž pochopitelně nejprve bude zapotřebí těžká technika. Ostrov je od roku 1975, kdy Aristotle Onassis zemřel, neudržován, a to vegetace i nemovitosti. Naopak noví majitelé mohou pomoci lokální ekonomice v oblasti. Na ostrově najdou práci jak dělníci, tak v další fázi zahradníci a pomocný personál,“ uvedl Aravanis. Mnozí Řekové hovoří o déjà vu. Opět vidí multimilionáře na Skorpiu, opět s milovanou dcerou. Změnil se jen čas, nepíše se rok 1963, kdy Onassis koupil Skorpios, ale 2013, a majitelem není Řek, ale Rus, respektive jeho dcera, která zakoupila i menší ostrůvek Sparti, za symbolickou cenu 1 milion eur.

Řecká vládnoucí koalice se ještě snaží situaci zvrátit. Mluvčí Nové demokracie Jannis Michelakis naznačil, že Onassis chtěl na ostrově vybudovat dětský tábor, tudíž by se na Skorpios mohl vztahovat „státní zájem“, ale vyvlastnění ostrova je naprostou utopií. Na druhou stranu je nutné Řeky pochopit. Každé euro by se jim hodilo, natož z tak lukrativní, byť privátní transakce. Vláda si naplánovala získat z privatizací 2,6 miliardy dolarů tento rok a 11 miliard do konce roku 2015. Nabídla letovisko Afántou na Rhodosu (na snímku dole), zahrnující 18jamkové golfové hřiště a 7 kilometrů pobřeží. V únoru Řekové akceptovali nabídku newyorského investičního fondu na 23 milionů eur za přímořskou destinaci Kassiopi na Korfu. Ale má to háček. Jde „jenom“ o 99letý pronájem. Tedy zainvestovat, zvelebit a vrátit.

Řekové se neradi vzdávají svého majetku = historie. Privatizační agentura HRADF sice vybrala 40 z celkových 6000 ostrovů vlastněných státem, od rozlohy 500 000 čtverečních metrů po 3 miliony, ale nehodlá je prodávat, nýbrž pronajímat do 50 let. Samozřejmě s očekávanými výnosy z odváděných daní. Najdou se investoři?

Proč bohatí investují do soukromých ostrovů? Rozsáhlý článek vyšel v FC 2/2013.

Petr Casanova s přispěním Roberta Karanikose