TIP: Jak ušetřit desetitisíce na letenkách?

- Reklama -

Víte, že za letenku můžete platit až o polovinu méně než cestující ve stejné třídě? Letíte v téže třídě. Čerpáte stejné služby. Máte stejně (ne)pohodlné sedadlo, stejný prostor pro nohy, stejné jídlo, stejný servis. A přitom soused mohl platit za letenku i o polovinu méně než vy! Jak je to možné? Štve vás to? Čtěte pozorně následující řádky, ať kupujete vždy letenky za skutečně nejlepší ceny.

Stejné služby, různé ceny

Letecké společnosti to neventilují, ale každý linkový let je rozdělen do mnoha knihovacích tříd. Pasažér má dojem, že platí jen v závislosti na typu sedadla a úrovně služeb. Tudíž že se ceník rozděluje pouze na kolonky First Class, Business Class a Economy Class. My jsme zjistili, že každá z těchto tříd je rozškatulkována ještě víc. Vždy platí, že čím dříve bookujete let, tím méně platíte. Většina cestovatelů má opačné představy. Že last minute letenka musí být nejlevnější. Opak bývá krutou pravdou!

Pozdější letenka, vyšší cena

Každá letecká společnost potřebuje co nejdříve pokrýt náklady na let a uvažuje promyšleně. Rozdělí třídu do knihovacích tříd s tím, že levné letenky se prodávají první a rychle – právě proto, že jsou levné. Tyto levné letenky zpravidla dostanou let z červených čísel. Poté již jde jejich cena nahoru, letenky se sice prodávají pomalu, ale let je finančně zabezpečen. Rozdíly v jednotlivých knihovacích třídách jsou přitom v řádu desítek procent. A navíc platí, že čím nižší letová třída, tím více knihovacích tříd. U Economy Class je tedy rozdíl enormní. U Business Class může být také, v závislosti na letecké společnosti. U First Class bývají většinou jen dvě třídy, problém ovšem je, že zde nemusí být dost míst.

Letenkář jako jistota za servisní poplatek

Přehled v časové ose a nabídkách jednotlivých leteckých společností má letenkář, který se rozhodně vyplatí. Pracuje nezávisle – už proto, že většina leteckých společností dnes má fixní ceny letenek, ze kterých neposkytuje vůbec žádné marže. Cena se potom liší jen vlivem servisního poplatku, který si účtuje letenkář. Bývá to zpravidla 500–1000 Kč na letenku v závislosti na úrovni servisu. Je lepší platit vyšší servisní poplatek za zkušeného letenkáře, než ztrácet desetitisíce za letenky rezervované ve špatné knihovací třídě.

Najděte nejvýhodnější kombinaci

Cestujete-li jako rodina dvou dospělých a dvou dětí, mohou vám být nabídnuty letenky ve dvou knihovacích třídách. Rezervovat dražší letenky pro dospělé je pudová volba, bohužel ekonomicky chybná. Na každé dítě se totiž uplatňuje sleva z ceny letenky. Zařadíte-li tedy děti do dražší knihovací třídy, ušetříte více. Nebude to možná mnoho peněz, ale na pěknou večeři rozhodně!

Chcete nejvýhodnější letenku a neorientujete se v knihovacích třídách? Zavolejte nám, rádi vám poradíme s konkrétním letem. Volejte First Class Conciérge, tel.: +420 728 555 666.

- Reklama -