Muzeum Enza Ferrariho v italské Modeně je labutí písní Jana Kaplického

- Reklama -

Uctíváte rovněž Skákajícího koníka jako nejvyšší automobilové božstvo? Pak by vaše kroky měly okamžitě zamířit do italské Modeny, kde bylo tento víkend slavnostně otevřeno nové muzeum Casa di Enzo Ferrari. Návštěvníkům hodlá představit zejména začátky značky. I proto bylo vystaveno na místě Ferrariho první dílny v italské Modeně. Velkým českým úspěchem přitom je, že zakázku na výstavbu nového automobilového svatostánku získal v roce 2004 Jan Kaplický a jeho studio Future Designs. Slavný architekt se však otevření nedožil, slavnostní pásku tak v sobotu přestřihla jeho žena Eliška Kaplický.

Ve srovnání s poněkud rozpačitě přijatou Chobotnicí na Letné je však sídlo nového muzea opravdovým designovým skvostem, které mohou vzývat fanoušci značky i milovníci architektury. Žlutou barvou totiž odkazuje na samotnou Modenu, vzhled automobilové kapoty s průduchy motoru pak Kaplický čerpal přímo z designu Ferrari. Uvnitř pak kromě samotných automobilů nechybí technologie budoucnosti, kterými hodlal Jan Kaplický vybavit i Národní knihovnu v Praze. Návštěvníci by na jejím základě měli požadovanou knihu do pár minut, netradiční design však ubil jakékoliv diskuze na toto téma.

Casa di Enzo Ferrari se tak chlubí poloviční spotřebou energie než obdobné sály a muzea, za kterou vděčí tepelným čerpadlům, nočnímu větrání a solárním panelům umístěným pod žlutou střechou. S tím samozřejmě souvisí i nižší vstupné, než je v obdobných případech běžné. Dospělí zaplatí 13 EUR (325 Kč), děti do pěti let mají vstup zdarma, ty starší platí pouhá 2 eura (50 Kč). Nové muzeum tak rodinný rozpočet rozhodně nezruinuje, vaši paměť by však mohlo obohatit o řadu historických reálií. Nebo jste snad věděli, že v počátcích své kariéry byl Enzo Ferrari závodním jezdcem Alfy Romeo?