Malé děti na cestách: Krok za krokem

- Reklama -

Často platí, že nejhorší částí dovolené s dětmi je cesta, tedy let a transfer. Mnozí rodiče se nezaměřují například na to, jak a s kým poletí, jak to bude se sedačkou pro dítě v letadle, zda si rezervovat dětské jídlo během letu a jak vlastně naložit s kočárkem.

1. S kočárkem až ke gate nebo k letadlu

Dětský kočárek není nutné odbavovat jako nadměrné zavazadlo. Pokud jde o tzv. golfky, s dítětem v nich, pokud chcete, můžete dojet až ke gate. Některé letecké společnosti dokonce umožňují složit kočárek při vstupu do letadla s tím, že stevardka vám jej ihned při výstupu opět vrátí.

2. Sedačka se slevou

Dítě do 2 let věku nemusí mít sedačku, ale pokud chcete, sedačku mu zarezervovat můžete. Pak platíte cenu za dětskou sedačku (cca 30% sleva z běžné ceny) a dítě zde můžete sedět samostatně vyjma období přistání, vzlétnutí a turbulencí. Pokud nechcete mít dítě na klíně vůbec, můžete s sebou vzít i dětskou autosedačku, certifikovanou do letadla, a dítě si zde pak pohodlně odsedí celý let. Dítě starší dvou let musí mít vlastní sedačku. Většinou jsou takové letenky zlevněné, ale dětská sleva není vymahatelná. Například charterové a low-costové společnost většinou slevu neposkytují.

3. Pozor na seating

Mnozí rodiče se snaží prosadit sezení s dětmi u exitu, kde je více prostoru. Nevědí, že podle předpisů děti u exitu sedět nesmějí. Vinit zaměstnance na přepážce letiště, který řeší seating (umístění pasažérů v letadle), je zbytečné, boj je předem prohraný. Zejména s malými dětmi je vhodné rezervovat místo hned za přepážkou. A to včas. Protože je zde více prostoru na nohy a více komfortu, je o tato sedadla enormní zájem.

4. Uplatněte volné místo

Pokud na vás již místa za přepážkou nevyšla a nemáte pro infanta vlastní sedačku, je dobré využít případné neobsazenosti letadla. Vidíte někde volné místo nebo dokonce čtyřsedačku? Hned při zavírání dveří do letadla, ještě před vzlétnutím, požádejte letušku o přesazení. Tím získáte okamžitě místo pro dítě “zdarma”. Nenaplněnou kapacitu letadla samozřejmě nelze předvídat a počítat s ní. Když se však ta možnost naskytne, letušky většinou při podobných změnách preferují rodiny s dětmi.

5. Pro batole “baby basket”

Cestujete-li s batoletem, rozhodně si rezervujte místo hned za přepážkou. Na tu vám totiž personál může zavěsit tzv. baby basket (nebo baby cot). Jde o komfortní koš, který dítěti umožní maximálně příjemně strávit let. Letušky jej mají připraven pro pasažéry do půl roku věku. Pozor, baby basket se nepoužívá v Business Class, kde malé děti nejsou vítány. Když už během letu s batoletem toužíte po větším soukromí a pohodlí než v turistické třídě, volte místo přímo ve First Class. Zejména v oblíbených soukromých kabinkách, pokud je letadlo nabízí.

6. Jiný kraj, jiný mrav

V příletových destinacích platí různé obyčeje. Například v Paříži kočárek běžně nevracejí u schodů. V Dubaji naopak matky překvapí kočárky od McLarena, které hned po příletu mají k dispozici. Někde neznají dětské autosedačky. Je dobré se předem informovat a zvážit si, na kolik má smysl trvat na svých požadavcích nebo akceptovat místní zvyky.

7. Lékařský standard v hotelu

Lékař na zavolání. Ambulantní péče v hotelu. Zajištění případné hospitalizace. To vše by mělo označovat pět hvězdiček každého hotelu. Nicméně spolehnout se na to lze v Evropě, ve vzdálenějších destinacích doporučujeme předem poptat u hotelu zejména to, zda opravdu má lékaře pro ambulantní péči. Zajímejte se o celkovou úroveň zdravotní péče v destinaci, nicméně je zbytečně být přehnaně paranoidní. Většinou je nutné rozlišovat péči pro místní obyvatelstvo a péči pro cizince, která je poskytována v soukromých zdravotnických zařízeních.

8. Má cesta vůbec smysl?

Na zdraví dětí je však nutné myslet, ještě než odletíte. Je snad pro děti potřeba nějaké speciální očkování? Zvažte, zda není vhodnější jet do destinace, až budou děti větší. Některá očkování je lepší vůbec dětem nedávat z důvodu vysoké zátěže na organismus. Je v destinaci riziko malárie? Pak rovnou cestu s dětmi zavrhněte. Klíčová je dostupnost zdravotní péče. Vybírejte místa podle zdravotního stavu vašich dětí a možných rizik vzniku akutních zdravotních problémů. Například na soukromém ostrově, odkud se dostanete jen letadlem, které není v místě 24 hodin k dispozici, musíte počítat s prodlevou, než letadlo přiletí a pacienta dopraví do nemocnice.

- Reklama -