Inspekce na Maledivách: Island Hideaway nesoudný v cenách?

- Reklama -

Pátý den našich inspekcí po ostrovech a resortech na Maledivách, které budou využity k doporučení cest v prémiovém magazínu First Class Traveller, nás zavedl na Island Hideaway at Dhonakulhi. Tento resort je oblíbený mezi mnoha movitými Čechy, kteří hledají naprosté soukromí ve vilách ukrytých ve vegetaci. Někteří však odjíždějí rozčarováni z malé pláže či cen, které jsou podle nich nesoudné. Zajímalo nás, na čí straně je pravda. Nechceme však působit jako soudci, následující řádky jsou pouze naše postřehy.

Island Hideaway má šest hvězd, z toho se již dá odvodit vyšší cenová úroveň a žádný klient nemůže počítat s tím, že nějakých 500 dolarů mu v místě vystačí na desetidenní útratu. Ve srovnání s obdobnými resorty na Maledivách, tedy Four Seasons, One&Only, Soneva, W Retreat, je dokonce jedním z nejlevnějších. Jádro problému je tedy spíše v destinaci jako takové, Maledivy patří k nejdražším místům na světě. Není divu, skládají se z ostrůvků, kam je nutné řadu produktů dovážet.

Řada klientů může být rozčarována už při snídani. I nás překvapilo, že se připlácí za perlivou vodu. Za neperlivou nikoli. Zvláštní. Tím spíše, že opodál je bezplatně nabízeno šampaňského. Když jsme se na tuto rozporuplnost zeptali, bylo nám vysvětleno, že neperlivá voda je hotelová, tedy neznačková, tudíž může být hostům poskytována zdarma, a to nejen během snídaní, ale i například ve vile (což je pravda, každý den nacházíte láhve s vodou i ve venkovní koupelně, na den cca 9 litrů – vychází to 3 litry na osobu a den). Perlivá voda je tu brandovaná a hotel ji chce zaplatit. Navrhli jsme tedy hotelu, aby si udělal i nebrandovanou perlivou vodu, tedy svou vlastní, protože působí opravdu podivně, když je zadarmo roznášen i fresh džus, a to i například u společného bazénu. Mimochodem: perlivá voda stojí v Island Hideaway od 4 dolarů výš. Vzpomeneme-li si na Staroměstské náměstí a vodu v restauracích v přepočtu za 5 dolarů, pak šum Indického oceánu je přidanou hodnotou na straně Malediv.

Mnozí čeští klienti si stěžují i na to, že hotel diferencuje děti a dospělé. Pro děti má vlastní menu, cenově zvýhodněné, z něhož si ovšem nemůže objednat dospělý, který nemá takový hlad. Vyzkoušeli jsme si to a v některých případech to opravdu nešlo: dítě pak za tutéž porci platilo 10 dolarů, dospělý 30 dolarů. Hotel to vysvětluje zlevněním dětských porcí. Snaží se tedy argumentovat úhlem pohledu: dospělý platí běžnou cenu, ale dítě jen třetinovou. Což vůbec není od věci, uvážíme-li, že řada hotelů nechce o slevách za dětské jídlo ani slyšet.

Jsou samozřejmě Češi, kterým vadí šestihvězdičková cena za večeři (v průměru 20 dolarů za polévku, např. lobster bisque, v průměru 40 dolarů za hlavní chod s mořskými plody), mnohde jinde se ale čtyřčlenná rodina nevtěsná do 500 dolarů za večer. Ostrovy mají samozřejmě nevýhodu v tom, že když vám cenová úroveň nevyhovuje, cítíte se jako v pasti a kvůli špatnému odhadu si připadáte jako hejl, který je stahován z kůže a nemůže utéct. Na Islandu Hideaway je to o to těžší, že resort je utopen až na samém chvostu Malediv a nejbližší mezinárodní letiště je 300 kilometrů daleko v Malé. Klient z Čech sem letí 6 hodin do Dubaje, následně 5 hodin z Dubaje, 1 hodinu menším aeroplánem a ještě kousek lodí. Cesta je opravdu náročná.

Kdekomu může vadit ponoření vilek do husté vegetace. Žijete tu s poustevníky a hlasitými ptáky (na noc zhasínejte, jinak vás budou brzy ráno budit) a hlavně ve stínu stromů, což vás na jednu stranu nutí trochu hledat slunce (nejlépe jít na prosluněnou privátní pláž), ale na druhé straně nemáte strach o to, že se vám spálí děti. Vítr profukuje a i když je trvale 30 stupňů, je tu opravdu příjemně…

Místní PADI centrum pro potápěče ovšem zeje prázdnotou, obdivujeme každého, kdo se tu donutí k aktivitě. My jsme tu totálně zlenošili. Podporuje vás v tom i butler service. Ke každé z vilek, z níž se vychází přímo na terasu s bazénem sa dál vegetací na vlastní pláž (sice malou, ale vaši), patří osobní sluha, který vás velmi empaticky obsluhuje všude – na snídani i při večeři. Pokud si připlatíte, může vám i oběd servírovat přímo ve vile, což není od věci. Vila je totiž dvoupatrová a z horní terasy je krásný výhled na oceán. Resort se rovněž stará o potírání komárů, každý den nejméně jednou obcházejí džungli, v níž jsou vilky zasazeny, borečci se štiplavými rozprašovači proti hmyzu. Velmi dobře tu funguje buggy service, takže pokud jedete do baru nebo na masáž, můžete se spolehnout, že elektrovozík přijede co nejrychleji. Pokud čekat nechcete a toužíte-li si přece jen protáhnout kostru, sedněte na kolo, které je již předem připraveno u každé z vilek dle počtu i velikosti osob. Nejsou tu betonové ani asfaltové cesty, jen písečné. Ale v noci je to o strach, lucerničky svítí jen každých deset metrů a v husté džungli je to trochu jako stezka odvahy…

Nám osobně nevyhovovaly lázně. Cenově jsou ještě řekněme na nižší úrovni (vzpomeneme-li si na hotel Mandarin Oriental Prague a masáž za 3500 Kč na hodinu). Za 90minutovou indickou masáž zad platíte 150 dolarů, jenže z 90 minut strávíte první půlhodinu zdvořilostní masáží nohou a koupelí v citrónovém nálevu. Trošku dlouhá předehra… No, je evidentně ještě co zlepšit. To ví i generální manažer hotelu, který včera uspořádal koktejl ve své vile pro všechny hosty resortu. „Pracujeme na sobě. Přijeďte za rok. Uvidíte, jak jsme se zlepšili. Ceny jsou vyšší, ale věříme, že kvalita servisu to vyrovná,“ hájil se na večerním pikniku, při kterém se zdarma roznášelo maki, jednohubkové dezerty a šampaňské s fresh koktejly.

Náš závěr: Jsou klienti, kterým Island Hideaway bude připadat drahý – pak ovšem zcela nedoceňují servis a prostředí a měli by zvolit nižší kategorií s příznivější cenovou politikou. Podle nás jsou ceny OK, alespoň v kontextu celých Malediv. A dovolená by měla být spíše o užívání, než o šetření. Tedy v šestihvězdě určitě.

Redakce First Class Travelleru podstupuje pravidelné inspekce špičkových hotelů a resortů po celém světě, aby dokázala objektivně doporučit dovolenou svým předplatitelům z řad UHNWI klientely. Příští číslo magazínu, který nelze volně zakoupit, vychází 20. ledna 2012.