Air France-KLM zavede lišácký internet. Vybere si, kam pasažéra pustí

- Reklama -

Po Gulf Air, Etihad a Emirates Airline také Air France-KLM plánuje na palubě svých letadel zavést internet. Dělá to ale mazaně. Svým smartphonem, laptopem nebo tabletem se musíte nalogovat na speciální firemní stránku, která vás na způsob portálu provleče ke zprávám, televizním kanálům, elektronickým verzím časopisů a informacím o cílové destinaci. Možné bude také poslat e-mail a SMS.

Novinku chystá Air France-KLM vyzkoušet v roce 2013 na dlouhých tratích ve dvou vybraných strojích Boeing – jednom ve službách Air France, druhým pod logem KLM. Pokud test dopadne úspěšně, roznese se internet do dalších letadel. Pro francouzsko-nizozemský konglomerát to znamená nenápadný krok, který by mohl umazat finanční ztrátu – loni společnost prodělala hrozivých 800 milionů eur. S internetem v letadle zabije dvě mouchy jednou ranou. Za prvé rozšíří nabídku a pro pasažéry bude atraktivnější. Za druhé vytvoří prostor na komerční využití, protože na povinnou stránku se bude moci umístit nejen zajímavý, ale zejména placený odkaz a reklama. Vždyť kdokoli bude chtít na internet, musí přes toto rozhraní! Značka, která to kvůli hospodaření v minulém účetním období dost schytala od médií, si navíc bude moci rozhodovat i o tom, který časopis ke stažení se pro pasažéry „hodí“ a který o Air France–KLM neinformuje právě v nejlepším světle. Tato malá cenzura se ovšem dá pochopit. Když už cestovatelům zpřístupnit zajímavosti, tak ať mají pozitivní vliv i na firmu, která tuto službu poskytuje.

Většinu pasažérů, jak praví zkušenost například z Emirates, beztak zajímá hlavně možnost odeslat mail nebo SMS, zejména rodině s informací o šťastném nasednutí na letadlo či opomenutými pracovními pokyny. Na zábavu, ať už jde o filmy nebo klipy, mají letecké společnosti na palubě často instalován vlastní zábavní systém. Pochopitelně nejpopulárnější, hlavně při dlouhých letech, je možnost využít čas a pracovat na internetu. Zatím není jasné, zda tato služba bude zpoplatněna, nebo jestli Air France-KLM nad účtem kavalírsky mávne rukou. Dinosauři z ČSA zatím internet na palubě bohužel neřeší – přes internet se u ČSA můžete leda odbavit…