Postižení dokážou vydělat 20 000 za den. Službou, která šetří čas jiným

- Reklama -

Handicapovaným se říká „znevýhodnění“. Není to přesný termín. V něčem jsou „zvýhodnění“. Ve Spojených státech proto tělesně postižení rozjeli pozoruhodné podnikání, které nebude každému po chuti, protože vynáší a je na hraně. O co jde?

Ryan Clement a jeho přítelkyně Jacie Christiano založili společnost Dream Tours Florida, jejíž náplň vyšla z prvního pravidla úspěšného podnikatele: Pomáhat jiným. Nechápete, jak může postižený pomoci zdravému? Ehm, stačí si uvědomit oblasti, ve kterých má handicapovaný přednost před zdravým.

Nyní, o letních prázdninách, je to znát v dětských zábavních parcích. Disneylandy a Legolandy praskají ve švech. Když chcete na atrakci, musíte do fronty, předbíhat nelze. Mazané managementy parků místo urychlení provozu prodávají rychlostní passy. V Legolandu na tyto elektronické karty můžete od 10 eur na den a osobu používat privátní přístupové cesty na každou atrakci. V Disneylandu nabízejí VIP průvodce, se kterým obejdete frontu, od 310 do 380 dolarů na hodinu. Má to háček. Přestože jde o oficiální možnosti, které může využít kdokoli, na uživatele těchto benefitů se beztak kouká skrz prsty. I když si připlatili, má se za to, že předbíhají.

Ovšem handicapovaní žádné fronty absolvovat nemusejí.

Už tušíte jejich byznys?

Ano, nechávají se najmout jako „členové Vaší rodiny“. Například pro Disneyland v Orlandu platí sazba od 130 dolarů na hodinu po 1040 dolarů za 8hodinovou směnu. Zdůrazňuji, 1040 dolarů je v přepočtu 20 400 Kč. Za jediný den! Slušná gáže, že?

Kroutíte hlavou, kdo je ochoten zaplatit takové „dardy“? Kdokoli, kdo například do Malého světa nechce stát dvouapůlhodinovou frontu. S postiženým „v rodině“ je uvnitř za 1 minutu! A jak známo, čas jsou peníze. Navíc zohledněme úsporu na vstupném. Disneyland totiž výslovně umožňuje invalidovi na kolečkovém křesle či motorizovaném skútru přibrat si do parku až šest osob pro svou potřebu. Levnější vstup má jak handicapovaný, tak pochopitelně jeho průvodci. Společnost Dream Tours Florida jde až tak daleko, že po parku zajišťuje dopravu elektrickým „busem“ (s označením handicapu) až pro čtyřčlennou rodinu. Zákon se neporušuje, protože součástí posádky je i onen postižený. Nikde se neříká, jak velký vozík může mít.

„Naše nabídka vychází z poptávky. Cena vychází z hodnoty, kterou zákazníkovi přináší na úspoře času, a samozřejmě i z jisté limitované povahy. Naši službu totiž nemohou využívat tisíce lidí najednou, potom by ztratila smysl, protože by se klienti beztak zadrhli ve frontách, a to vlastních,“ říkají spolumajitelé Dream Tours Florida, podle nichž možnost podnikatelské realizace pro handicapované je velmi úzká. „Na běžném trhu nemůžeme s konkurencí soupeřit, zdravotní limity jsou bohužel příliš omezující. Museli jsme vyjít z toho, jací jsme, aniž bychom si takový život přáli.“

Ačkoli tento styl přivýdělku někomu připadne za hranou etiky, jednak žádný zákon neporušuje a jednak by bylo zvrácené závidět postiženým „možnosti“, které mají, jen proto, že jich dokážou využít. Zároveň to ukazuje, že schopným podnikatelem může být kdokoli. Bez ohledu na věk, pohlaví, vzdělání, praxi i zdravotní stránku.

Potřebujete víc peněz? Nebaví Vás zaměstnání? Rádi byste podnikali a váháte v čem? Bojíte se opičit po jiných v Česku, ale inspirace zahraničím by Vám nevadila, pokud tamní nápad už funguje? Přečtěte si časopis FC, pro zaslání klikněte sem.

Petr Casanova